برای اولین بار باشگاه ورزشی زنانه در قندهار ساخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برای اولین بار یک باشگاه ورزشی برای زنان و دختران در ولایت قندهار در جنوب افغانستان ساخته شد. این باشگاه نزدیک به چهار ماه پیش توسط یکی از فعالان حقوق زن ساخته شده است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، مسئولان این باشگاه گفته‌اند، روزانه تا 40 زن و دختر در این جا ورزش می‌کنند.

مریم درانی، مسؤل این باشگاه گفته است: «ما یک نهاد حفاظت شده و امنی را ایجاد کرده‌ایم که در آن‌جا، زنان بتوانند ورزش کنند. کسانی که زیاد به ما مراجعه می‌کنند، کسانی هستند که بیمار اند و داکتر برای آنان توصیه می‌کند که ورزش کنند».

غوتی، یکی از بانوانی قندهاری است که روزانه برای یک ساعت در این ورزشگاه، به ورزش می‌پردازد. وی می‌گوید: «مشکل من این است که چربی خون دارم؛ به هر داکتری که مراجعه کردم، برایم گفت که ورزش کنم. به پاکستان هم که برای تداوی رفتم، داکتر برایم گفت که ورزش کن. اما ما در خانه امکانات ورزش نیست و وقتی‌ که خبر شدم این‌جا باشگاه ساخته شده، اینجا آمدم و حالا دو ماه است که ورزش می‌کنم».

شبنم، بانوی دیگری است که در این باشگاه ورزش می‌کند. او از این‌که این باشگاه ایجاد شده خرسند است و آن را گامی در راستای مبارزه با «مردسالاری» در جامعۀ سنتی قندهار می‌داند.

شبنم گفت: «ما در جامعه‌ای زنده‌گی می‌کنیم که آن جامعه مردسالار است و به شما معلوم است که زنان را در خانه نگه می‌دارند. اما اگر می‌خواهند که زنان شان صحتمند باشند و در خانه خوشحال باشند، آنان را اجازه بدهند که ورزش کنند؛ چون اگر زنان صحت‌مند بود، خانواده صحت‌مند است».

مسؤلان این باشگاه می‌گویند که روزهای اول آغاز به کار این باشگاه، آنان و نیز بانوانی که برای ورزش به این باشگاه می‌آمدند، از سوی مردم آزار و اذیت می‌شدند، اما اکنون این آزار و اذیت کمتر شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید