افغانستان... خشونت علیه زنان هشت درصد افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان شنبه 23 نوامبر با نشر گزارشی نوشت، خشونت علیه زنان در این کشور 8.2 درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است، خشونت علیه زنان از معضلات جدی حقوق بشر در افغانستان است که به اشکال و انواع متفاوتی مانند خشونت‌های جنسی، اقتصادی، لفظی‌ و روانی با زنان اعمال می‌شود. با وجود کوشش‌های بی‌وقفه این کمیسیون و سایر نهاد‌های فعال در بیش از یک‌و‌نیم‌ دهه، خشونت با زنان همچنین از میان زنان قربانی می‌شود.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرد که براساس گزارش‌های این کمیسیون، خشونت علیه زنان در افغانستان همچنان رو به افزایش است.

در این گزارش آمده است: «در جریان هفت ماه سال 1398هـ.ش.، در حدود 2 هزار و 762 مورد خشونت با زنان در دفاتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ثبت رسیده است. اما در هفت ماه سال 1397 در حدود 2 هزار و 536 مورد خشونت با زنان در دفاتر کمیسیون به ثبت رسیده بود. مقایسه آمار این دو سال نشان می‌دهد که خشونت با زنان در هفت ماه سال 1398 نسبت به هفت ماه سال 1397، در حدود 8.2 درصد افزایش یافته است».

براساس این گزارش، آمار ثبت‌شده خشونت در بانک اطلاعات کمیسیون نشان می‌دهد که افزون بر آمار یادشده در حدود 252 مورد نیز به ثبت رسیده است که شامل خشونت‌هایی مانند اخراج از منزل، ازدواج‌های اجباری، ازدواج‌های زود‌هنگام، ممانعت از حق انتخاب همسر را تشکیل می‌دهد.

از مجموع آمار ثبت‌شده بالا، 37 مورد ازدواج اجباری‌، 7 مورد اجبار به استفاده از مواد مخدر، 30 مورد ‌دسترسی نداشتن به خدمات صحی، 24 مورد چند همسری، 31 مورد ممانعت از انتخاب همسر، 22 مورد ممانعت از حق تحصیل، 37 مورد ممانعت از دید و بازدید نزدیکان، 26 مورد نفی قرابت و ‌باقی موارد را خشونت‌هایی مانند ممانعت از فعالیت‌های سیاسی و مدنی تشکیل می‌دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است: «خشونت در درون خانواده‌ رایج‌ترین ‌نوع خشونت با زنان است. از مجموع آمار هفت‌ماهه سال ‌1398 یعنی‌ 2 هزار و 762 مورد، حدود 97.1 درصد در محیط خانه به وقوع پیوسته است. این رقم نشان می‌دهد که محیط خانه، نا‌امن‌ترین جای برای زنان در افغانستان به حساب می‌آید. باقی موارد در خیابان یا کوچه، محل كار یا اداره، شفاخانه، مكتب، دانشگاه، توقیف‌خانه و زندان‌ها اتفاق افتاده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید