منابع افغان: انس حقانی از زندان بگرام آزاد به قطر منتقل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های افغانستان سه شنبه 19 نوامبر به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که سه عضو شبکه حقانی به شمول انس حقانی از زندان بگرام آزاد به قطر فرستاده شدند.

این منابع آگاه نزدیک به حکومت افغانستان گفته اند، سه عضو شبکه حقانی شب گذشته (دوشنبه 18 نوامبر) از زندان بگرام رها شدند، اما در قطر در بازداشت خانگی قرار خواهند داشت.

این سه عضو شبکه حقانی با رهایی دو استاد «دانشگاه امریکایی- افغانستان» تبادله شده‌اند، اما هنوز از سرنوشت این دو استاد خبری منتشر نشده است.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه 18 نوامبر با مقام‌های امریکایی در مورد چگونگی رهایی این سه عضو شبکه حقانی گفت‌وگو کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی دو تماس تیلفونی جداگانه با مایک پمپئو وزیر خارجه و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی ایالات متحده‌ی امریکا، گفت‌وگو کرد. در این گفت‌وگوها که شب گذشته انجام شد هردوجانب، گام‌های آینده و لازمی برای تطبیق تصمیم اخیر حکومت افغانستان مبنی بر رهایی سه زندانی عالی‌رتبه‌ی طالبان/حقانی را مورد غور و بررسی همه‌جانبه قرار دادند».

براساس این خبرنامه، مقام‌های امریکایی با تأکید بر حمایت از تصمیم رییس جمهوری افغانستان، تعهد سپردند که با حکومت افغانستان یک‌جا کار می‌کنند، تا در صورت عدول طالبان از تعهدات شان‌ در برابر هر گونه اعمال خشونت‌های احتمالی از سوی این گروه، پاسخ دهند.

در این خبرنامه آمده، هر دو طرف، روی آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها به عنوان پیش‌شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، به هدف دست‌یابی به یک توافق سیاسی با طالبان، موافقت کردند.

در خبرنامه ذکر شده: «وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا، همین‌گونه، عمل‌کرد نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را به شمول تلاش‌های اخیر این نیروها در راستای از بین بردن پناهگاه‌های امن داعش، شاخه‌ی خراسان، را مورد تمجید قرار دادند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید