کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار تشدید تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه‌شنبه 19 نوامبر خواستار تشدید تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح شد و بر ضرورت گفت‌وگوها، به عنوان بهترین رویکرد برای ختم خشونت و خون‌ریزی، تأکید کرد.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت، جنگ در افغانستان از جدی‌ترین موانع در برابر تطبیق قانون و رعایت ارزش‌‌های حقوق بشر است. گزارش‌های این کمیسیون نشان‌ دهنده افزایش بی‌پیشینه و تکان‌دهنده تلفات افراد ملکی است.

براساس این خبرنامه، جنگ کنونی، مانع دست‌یابی شهروندان به خدمات صحی، آموزش و تطبیق عدالت شده است. نگرانی‌های امنیتی، روی حق گشت و گزار، سفر و تشکیل اجتماعات مدنی و مسالمت‌آمیز شهروندان، تأثیر منفی گذاشته است. تلفات ناشی از جنگ، به افزایش آمار خانواده‌های فقیر، تک‌سرپرست و کودکان یتیم منجر شده است که تأثیر آن روی وضعیت حقوق بشری کودکان و زنان، در شهرها و دهات، واضح و ملموس است.

در ادامه این خبرنامه آمده، دوام منازعه، از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کاسته و حق دست‌یابی شهروندان به اشتغال را متأثر ساخته است. نتیجهٔ گفت‌وگوها باید زمینه را برای رسیدگی به این موارد جدی نقض حقوق بشری فراهم کند.

در خبرنامه آمده: «جنگ کنونی، به افزایش گروه‌های آسیب‌پذیری چون بی‌جاشده گان داخلی، مهاجران، افراد دارای معلولیت، کودکان سرباز و بیوه‌ها، منجر شده است و از قراین معلوم است که گروه‌های یادشده، به عنوان متضررین و قربانیان اصلی جنگ، نقش واضح و تعریف شده در روند صلح نیز ندارند و صدای منسجم شان از این روند مهم، غایب است».

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از طرفین گفت‌و‌گو کننده می‌خواهد که روی مکانیسم‌های روشن، برای شمولیت خواسته‌ها و نگرانی‌های گروه‌های یادشده، توافق کنند.

در خبرنامه ذکر شده: «به باور ما، گفت‌وگوهای صلح وقتی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد که جوانب گفت‌وگو کننده، با عبور از روی‌کردهای تمامیت‌خواهانه، واقعیت‌های متنوع و متکثر اجتماع بزرگ افغانستان را به رسمیت شناخته و این تنوع را با شکل‌دهی هیئت همه‌شمول انعکاس دهند».

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در خبرنامه‌اش تاکید کرده که آماده است تا به عنوان یک نهاد مستقل، بی‌طرف و غیرسیاسی، نقش سازنده خود را در این پروسه ایفا کند و از چگونگی رعایت موازین حقوق بشر و توجه به خواست‌های قربانیان و گروه‌های آسیب‌پذیر، نظارت نماید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید