کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند بازشماری آرا را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان چهارشنبه 13 نوامبر 2019 با نشر اعلامیه‌ای، روند بازشماری آراء را متوقف کرد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، به نقل از اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات این کشور، علت این اقدام رسیدگی به نگرانی‌ها و اعتراض‌های شماری از دسته‌های انتخاباتی، احزاب و نهادهای مدنی، از روند بازشماری و تفتیش آراء گفته شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 9 نوامبر روند بازشماری آرا را آغاز کرد و براساس فیصله‌ این کمیسیون قرار بود، هشت‌هزار و 255 محل در 34 ولایت این کشور بازشماری شود. پس از آن، شماری از دسته‌های انتخاباتی و نهادهای مدنی، از آغاز روند بازشماری آراء ابراز نگرانی کرده و خواهان متوقف ساختن این روند شدند.

عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری این کشور یکشنبه 10 نوامبر هشدار داد که دیگر سازشی در کار نیست و کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر روند بازشماری آرا را متوقف کند.

عبدالله در خیمه لوی جرگه در شهر کابل در جمع هوادارانش صحبت می‌کرد گفت، در صورتی که بازشماری آرا در غیاب ناظرین تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» صورت بگیرد، نتیجه‌ انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی، خطاب به عبدالله عبدالله گفت، اگر در انتخابات پیروز شدید با یک دسته گل خواهیم آمد، اگر تیم ما پیروز شد دست از ایجاد ضمیمه قدرت بردارید.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «اگر برنده شدید با یک دسته گل به تبریکی تان خواهیم آمد و اگر اجازه نیافتیم در پشت درتان سبد گل را رها خواهیم کرد. اگر برنده شدیم شما دست از تلاش برای ایجاد ضمیمه در قدرت بردارید».

جنجال‌ها بر سر بازشماری آرا از چندین روز در این کشور جریان داشت، اکنون کمیسیون انتخابات روند بازشماری را متوقف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید