رییس جمهوری افغانستان: انس حقانی آزاد می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان سه شنبه 12 نوامبر در نشست خبری در کابل تایید کرد، سه عضو برجسته شبکه حقانی به شمول انس حقانی به گونه «مشروط» از زندان بگرام آزاد می شوند.

براساس گزارش تلویزیون یک افغانستان، محمد اشرف غنی گفت: «با همکاران بین المللی ما فیصله کرده‌ایم که سه زندانی طالبان به شمول انس حقانی و دو عضو برجسته‌ی دیگر شبکه‌ حقانی را از زندان رها کنیم».

وی اضافه کرد، این زندانی‌ها به گونه‌ی مشروط از زندان بگرام رها می‌شوند.

رییس جمهوری افغانستان اظهار کرد، تدابیری را با همکاران بین‌المللی روی دست گرفته است که رهایی این سه زندانی طالبان به معنایی تقویت این گروه نباشند.

محمد اشرف غنی علاوه کرد، در حال حاضر نزدیک به 11 هزار زندانی طالبان در زندان‌های افغانستان به سر می‌برند.

از سوی دیگر، برخی از رسانه های افغانستان گزارش دادند که سه عضو شبکه حقانی هر یک انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید عمری در بدل رهایی دو استاد امریکایی به قطر فرستاده می شوند.

براساس گزارش ها، انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی این شبکه است.

انس حقانی در سال 2014 میلادی از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان دستگیر شد، وی در آن زمان فرد شماره دوم شبکه حقانی یاد می شد.

هرچند بیشتر فعالان مدنی افغانستان همواره با راه اندازی تظاهرات خواهان اعدام انس حقانی شده بودند، اما طالبان همیشه تاکید کردند که وی باید آزاد شود.

شبکه حقانی مسئول خونین ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان شناخته می شود که امریکا در سال 2012 شبکه حقانی را یک سازمان «تروریستی و غیرقانونی» اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید