طالبان: کاهش خشونت‌ها در صورت پیشرفت در مذاکرات صلح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از جنگجویان گروه طالبان در گفت‌وگو با شبکه «آریانانیوز» گفته‌اند، اگر نمایند‌گان سیاسی طالبان در مذاکرات به توافق صلح دست یابند، این جنگجویان آماده کاهش خشونت و زمین گذاشتن سلاح‌های شان هستند.

یکی از جنگجویان طالبان گفت: «ما با هر گفت‌وگوی آنان (نمایندگان سیاسی شان) تا آخرین را خواهیم ماند و ما زیر فرمان آنان هستیم. اگر آنان صلح کنند ما آماده‌ایم و اگر آنان از ما بخواهند که مبارزه کنید، ما جنگ خواهیم کرد؛ همانطور که این مبارزه مان مطابق به شریعت است».

یکی از فرماندهان گروه طالبان گفته است که آنان از پاکستان دستور نمی‌گیرند، بلکه تنها بخاطر رضای خداوند مبارزه می‌کنند. او گفت، خداوند وی را مجبور به مبارزه کرده است.

فرمانده طالبان در پاسخ به اینکه چرا در مساجد حملات انتحاری و انفجاری انجام می‌دهند، گفت: «اگر مهاجم انتحاری بداند که در آنجا قرآنی سوزانده می‌شود هرگز این کار را نمی‌کند».

عابد که تازه با گروه طالبان یکجا شده به خبرنگار آریانا نیوز گفته است، 12سال مکتب (مدرسه) خوانده است سپس به ایران مهاجرت کرده و پس از سه سال دوباره به افغانستان برگشته به این گروه پیوسته است.

او گفت: «ما در مقابل آنان (خارجی‌ها) جهاد می‌کنیم. ما تفنگ برداشته ایم تا در مقابل آنان جهاد کنیم و از ناموس و وطن مان دفاع کنیم».

دونالد ترامپ مذاکرات صلح با گروه طالبان را در ماه سپتامبر سال جاری لغو کرد، او در صفحه رسمی توییترش نوشت: «یک حمله در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز عالی ما شد و 11 تن دیگر زخمی شدند، من فوری نشست‌ها را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کردم».

او در ادامه تاکید کرد: «فقط بدتر شد! اگر آن‌ها در این گفت‌وگوهای صلح بسیار مهم به آتش‌بس توافق نکنند، آن‌ها دوازده فرد بی گناه دیگر را نیز خواهند کشت. بنابر این، آن‌ها (طالبان) احتمالاً قدرت مذاکره دربارۀ یک توافق معنی دار را ندارند. چند دهه دیگر آنها حاضر به جنگ هستند؟».

گروه طالبان 5 سپتامبر یک موتر بمب‌گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار دادند که در این رویداد 12 نفر به شمول یک سرباز امریکایی کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.

اکنون پس از گذشت بیشتر از دو ماه قرار است در آینده نزدیک نشست رهبران این گروه با هیاتی از افغانستان در بیجنگ چین برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید