عبدالله عبدالله بار دیگر طرح صلح محمد اشرف غنی را «غیر واقعی» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس سه‌شنبه 6 نوامبر 2019، طرح محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور درباره صلح را «غیرواقعی» خواند.

عبدالله عبدالله با انتقاد از طرح صلح رییس جمهوری؛ آن را فهرستی از آرزوها عنوان کرده و گفت، این طرح از سوی هیچ طرفی جدی گرفته نشده است.

رییس اجرایی افغانستان گفت: «صادقانه بگویم، هیچ کسی این طرح را به عنوان یک برنامه، جدی نگرفته است. این طرح بیشتر از هر چیزی، فهرستی از آرزوها است. هیچ کسی این طرح را جدی نمی‌گیرد، نه مردم افغانستان و نه هیچ کس دیگر».

عبدالله حدود یک هفته قبل نیز در گفت‌وگویی که با یکی از رسانه‌های داخلی در کابل داشت گفت، طرح صلحی که آقای غنی، آماده کرده است، بدون مشورت با سیاسیون و جناح‌های سیاسی در داخل و خارج از نظام تهیه شده است و به همین دلیل، بیش از آن که یک طرح جامع برای صلح باشد، آرزوهایی‌ست که زیر نام «طرح صلح»، فهرست شده است.

طلوع نیوز چندی پیش، اسنادی را نشر کرد که برنامه محمد اشرف غنی برای برقراری صلح در افغانستان را نشان می‌دهد.

این طرح شامل هفت ماده، مذاکره با آمریکا و ناتو، مذاکره با طالبان، مذاکره با پاکستان، گفت‌وگو با کشورهای همسایه، منطقه و جهان اسلام، گفت‌وگو با غرب و سازمان‌های بین‌المللی، تقویت نهادها در سطح ملی و رسیدگی به شکایات در طرح ملی است.

براساس این گزارش، اشرف غنی در ابتدای سند از واشنگتن و سازمان ناتو خواسته تا در هماهنگی با کابل راهکار عملی را برای خروج نیروها از افغانستان تبیین کند و چارچوبی را نیز برای مبارزه با تروریسم در زمان پسا خروج ایجاد کند.

در ماده دوم، این طرح به مذاکره با طالبان پرداخته و از این گروه خواسته تا پیش از آغاز مذاکرات صلح «آتش‌بس دوجانبه» را بپذیرند و نیز نشان دهند که اتحاد فرماندهی خود را حفظ کرده‌اند و زمینه گفت‌وگوهای موفق نیز تامین شود.

در این طرح همچنین تاکید شده آتش‌بس پیش‌شرط گفت‌وگوهای صلح است.

در ماده سوم این طرح پاکستان به عنوان ریشه مشکلات افغانستان مطرح شده و هدف از مذاکرات با اسلام‌آباد این طور تشریح شده که «افغانستان اطمینان حاصل کند که پاکستان به پناه دادن به تروریست‌ها و پرورش تروریسم در منطقه ادامه نخواهد داد و پاکستان نیز باید بداند که افغانستان در راستای تجارت، صادرات و پروژه‌های انرژی که می‌تواند به رشد اقتصادی پاکستان کمک کنند، می‌تواند یک همکار صادق باشد».

از سویی هم، صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه توییترش، در واکنش به گفته‌های عبدالله نوشت: «طرح رئیس‌جمهور غنی برای رسیدن به صلح دارای هفت نقطه واضح و روشن برای رسیدن به این پدیده است. این طرح بر اساس اجماع ملی و کوشش‌های خسته‌گی ناپذیر رییس جمهور غنی، در 5 سال گذشته شکل گرفته است».

عبدالله عبدالله رییس اجرایی و محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان دو رقیب در انتخابات ریاست جمهوری نیز هستند، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 28 سپتامبر 2019 برگزار شد و نتیجه آن تاکنون اعلام نشده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید