ویدیو... فیلم هندی «پانی پت» داستان حمله احمدشاه ابدالی حاکم افغانستان به هند

آیا سینمای هند از شخصیت‌های افغان همواره در نقش منفی استفاده می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلم جدید سینمای هند به اسم «پانی پت» که قرار است در تاریخ 6 دسامبر 2019 به نمایش گذاشته شود، در میان افغان‌ها نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

این فیلم در مورد جنگ «پانی پت» است که در سال 1761 از سوی احمد شاه ابدالی بنیانگذار دولت معاصر افغانستان در هند راه‌اندازی و در آن پیروز شد، سنجی دات هنرپیشه معروف بالیوود نقش احمد شاه ابدالی را در این فیلم بازی کرده است.

این فیلم در میان افغان‌ها این نگرانی‌ را که «احمد شاه ابدالی را به عنوان شخصی منفی نشان داده باشد» به میان آورده است اما نسیم پشتون شریفی، قونسل افغانستان در شهر ممبای هند به صدای امریکا گفته است که در این مورد با سنجی دات از طریق تیلیفون صحبت کرده و او برایش اطمینان داده است که «اگر نقش احمد شاه ابدالی نامناسب می‌بود، من آنرا بازی نمی‌کردم».

این در حالی است که سنجی دات 3 نوامبر در صفحه رسمی توییترش با نشر پوستر این فیلم نوشت: «هرجایی ‌که سایه احمدشاه ابدالی می‌رود، آنجا مرگ نازل می‌‌شود».

پانی پت اسم شهری در شمال هند

پانی پت اسم شهری در شمال هند است که در تاریخ هند از آن به عنوان شهری «مقدس» یاد شده است، پانی پت سه بار مورد حمله حاکمان خارجی قرار گرفت و در جنگ سوم پانی پت، احمدشاه ابدالی، امیر افغان، مراتهه‌ها را که دهلی را اشغال کرده بودند عقب رانده و این منطقه را تحت تصرف خود درآورد.

شخصیت‌های معروف افغان «شخص منفی» در فیلم‌های بالیوود

قبل از این نیز فیلم سینمای هند به اسم «پادماوات» که در 25 ژانویه 2018، به اکران سینماهای داخلی و خارجی منتشر شد جنجالی شده بود. این فیلم داستان واقعی «علاءالدین خلجی» پادشاه خلجیان فارس که به اسکندر ثانی مشهور است و ملکه هند «پادمینی» را نشان می‌دهد.

در فیلم «پادماوات» سلطان علاءالدین به حیث یک شخصیت خون‌خوار، چپاولگر، عیاش و دوجنس‌گرا معرفی شد که این برای برخی از مردم هند قابل قبول نیست، آنان سلطان علاءالدین را یک شخصیت خوب، قدرت‌مند و شجاع می‌دانند. از سوی دیگر بیشتر فارس زبانان بخصوص افغان‌ها، نسبت به این فیلم واکنش نشان داده و آن را غیر واقعی عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید