بررسی 60 قضیه خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان در چند سال پسین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی کل افغانستان (لوی څارنوالی) سه‌شنبه 5 نوامبر اعلام کرد که در چند سال پسین 60 قضیه خشونت علیه خبرنگاران در کابل و ولایت‌های این کشور بررسی شده است.

دادستانی کل افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «این قضایا مشمول قتل، لت و کوب، توهین، تهدید، بازداشت‌ غیرقانون، خودکشی، حملۀ مسلحانه و غیره بوده که در پیوند به آن 83 تن به جزاهای نقدی، حبس طویل و حتا اعدام محکوم به مجازات شده‌اند».

در این خبرنامه آمده، این قضایا در ولایت‌های کابل، ننگرهار، هرات، غور، نیمروز، فراه، کندز، کندهار، بلخ، بادغیس، زابل، خوست، فاریاب، پروان، کاپیسا و بغلان افغانستان اتفاق افتاده است.

در خبرنامه ذکر شده: «از میان قضایای یادشده 33 قضیۀ آن قبل از ایجاد کمیتۀ امنیت و مصونیت خبرنگاران و 27 مورد دیگر آن پس از ایجاد این کمیته به لوی څارنوالی رسیده است. قضایایی که قبل از ایجاد کمیتۀ امنیت و مصونیت خبرنگاران به لوی څارنوالی رسیده بود، نهایی شده که در پیوند به آن 38 تن محکوم به مجازات شده اند».

در ادامه این خبرنامه آمده: «از مجموع 27 قضیه‌یی که پس از ایجاد کمیتۀ یادشده به لوی څارنوالی رسیده است، 12 مورد نهایی شده و 15 مورد دیگر، در حالت دوران محاکماتی می‌باشد که در پیوند به این قضایا 45 تن متهم شناخته شده اند».

از سوی دیگر، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) شنبه 2 نوامبر تاکید کرد، برای مبارزه با «فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران» عاملان حکومتی این خشونت‌ها باید محاکمه شوند.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «با توجه به عرف رایج و سنتی بودن جامعه، فرهنگ معافیت از مجازات متاسفانه در افغانستان در کل پررنگ است. نی باور دارد که برای مبارزه با این فرهنگ بد، محاکمه‌ی عاملان خشونت در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها که خودشان در سطوح مختلف حکومتی هستند، می‌تواند موثر باشد».

قابل ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای گفته شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان بتاریخ 2 نوامبر امسال اعلام کرد، در 20 سال گذشته بیش از 109 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در این کشور کشته شدند و بررسی‌های این نهاد نشان می‌دهد که از این میان، عدالت به طور کامل و یا نسبی تنها در شش قضیه تامین شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید