نهاد حامی خبرنگاران افغانستان: عاملان حکومتی خشونت علیه خبرنگاران محاکمه شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) شنبه 2 نوامبر تاکید کرد، برای مبارزه با «فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران» عاملان حکومتی این خشونت‌ها باید محاکمه شوند.

امروز شنبه دوم نوامبر برابر با روز جهانی مبارزه با «فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران» است.

بر اساس گزارش سالانه‌ی کمیتۀ جهانی حفاظت از خبرنگاران یا CPJ افغانستان در رده‌بندی سال 2019 کشورهای جهان از لحاظ عدم پی‌گیری قانونی عاملان قتل خبرنگاران، در جایگاه ششم قرار دارد.

نهاد «نی» با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «با توجه به عرف رایج و سنتی بودن جامعه، فرهنگ معافیت از مجازات متاسفانه در افغانستان در کل پررنگ است. نی باور دارد که برای مبارزه با این فرهنگ بد، محاکمه‌ی عاملان خشونت در برابر خبرنگاران و رسانه‌ها که خودشان در سطوح مختلف حکومتی هستند، می‌تواند موثر باشد».

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی می گوید: «در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی از سوی حکومت برای پی‌گیری پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران صورت گرفته است، اما وقتی دیده می‌شود که از میان حدود 115 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای که در بیش از 17 سال اخیر در افغانستان کشته شده‌اند تنها پرونده‌های کم‌تر از پنج درصد پی‌گیری شده است، این نشان می‌دهد که فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملین خشونت علیه خبرنگاران کماکان به قدرت خود، باقی است. یک راه موثر مبارزه با این فرهنگ، محاکمه‌ی عاملان خشونت‌های است که از سوی مسوولان حکومتی صورت گرفته است».

«نی» از حکومت افغانستان خواسته است، اگر اراده‌ای برای حمایت از آزادی بیان در حکومت وجود دارد، باید با شروع محاکمه‌ عاملین خشونت در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران که افراد حکومتی هستند، این اراده به نمایش گذاشته شود.

در پایان این خبرنامه ذکر شده: «نی از نهادهای عدلی و قضایی در کشور می‌خواهد تا فرایند رسیده‌گی به پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران را ساده‌سازی کند، باشد که این سهولت مایه‌ی دل‌گرمی شود برای آن روزنامه‌نگارانی که به دلیل زمان‌گیر بودن فرآیند قضایی پرونده‌های خشونت علیه‌شان، از پی‌گیری آن صرف نظر می‌کنند».

قابل ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک ترین و ناامن ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه ای گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید