منع کارمندان وزارت خارجه افغانستان از اظهارنظر درباره مسایل سیاسی در شبکه‌های‌اجتماعی

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد: این کار خلاف قانون اساسی افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان سه‌شنبه 29 اکتبر 2019 در حکمی، از کارمندان این وزارت خواست تا از اظهارنظر در مورد موضوعات سیاسی و امنیتی در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

در مکتوب وزارت امور خارجه افغانستان آمده است: «طبق تصمیمات گرفته‌شده کارمندان رسمی و قراردادی وزارت امور خارجه از هر نوع اظهار نظر پیرامون موضوعات سیاسی - امنیتی کشور در شبکه‌های اجتماعی جدا خودداری کنند».

براساس این مکتوب، با کارمندان متخلف با در نظرداشت اصل «مکافات‌ومجازات» برخورد قانونی می‌شود.

اما نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) با نشر خبرنامه‌ای مکتوب وزارت خارجه را خلاف قانون اساسی این کشور عنوان کرد.

در بخشی از خبرنامه نی آمده است: «هر ادارۀ دولتی و یا خصوصی می‌تواند پالیسی خاص خود را داشته باشد به شرط آن که، پالیسی مذکور در تضاد با قوانین کشور واقع نشود. نامۀ وزارت خارجه‌ متاسفانه در تضاد کامل با قانون اساسی کشور قرار دارد و نشان‌دهندۀ خفه کردن آزادی بیان که از حقوق اساسی شهروندان است می‌باشد.»

گران هیواد، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان اما در واکنش به اعلامیۀ (نی) گفت، رهنمود استفاده از شبکه‌های اجتماعی شش ماه قبل در چهارچوب قانون اساسی، قانون رسانه‌ها و قانون دسترسی به اطلاعات ترتیب و عملی شده است.

قابل ذکر است که افغانستان کشوری دارای آزادی بیان است و آزادی بیان در این کشور به مراتب بهتر از برخی کشورهای منطقه و همسایه‌گان آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید