حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح با طالبان پیش شرط تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان سه‌شنبه 29 اکتبر تاکید کرد که پیش از آغاز مذاکرات صلح، طالبان باید آتش‌بس یک ماهه را اعلام کنند.

به گزارش منابع خبری، حمدالله محب در نشست خبری در کابل گفت، باید طالبان با آتش‌بس یک ماهه‌‌‌شان ثابت کنند که بالای فرماندهان و جنگجویان این گروه در سراسر افغانستان، کنترول دارند.

وی اضافه کرد، حکومت افغانستان یک پلان هفت ماده‌ای را آماده کرده است که شامل مذاکره با امریکا، ناتو، طالبان و پاکستان می‌باشد.

مشاور امنیت ملی افغانستان علاوه کرد، تا زمانی‌که پاکستان تضمین نکند که دست از پشتیبانی گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان می‌کشد، صلح در افغانستان نخواهد آمد.

حمدالله محب گفت: «طالبان به موافقه نمی‌رسند مگر این‌که پاکستان بخواهد، حتا اگر طالبان به موافقه هم برسند جنگ ادامه خواهد یافت و داعش ممکن جایگزین طالبان شود. در جریان گفتگوهای امریکا با طالبان ما اطلاع حاصل کردیم که برخی از اعضای گروه طالبان به داعش پیوستند».

وی در مورد سفر زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح در کابل گفت، سفر این نماینده‌ امریکا در مورد رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی بود نه در مورد صلح. این دو استاد امریکایی در سال 2016 در کابل ربوده شده بودند.

در مورد گفت‌وگوهای بین‌افغانی که قرار است در چین برگزار شود، محب گفت، حکومت افغانستان از بیجینگ (پکن) خواسته است که این نشست را پس از اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم