حکومت افغانستان یکبار دیگر به رهبری صلح توسط دولت این کشور تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت افغانستان سه شنبه 22 اکتبر در پیوند به آغاز سفر جدید زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح اعلام کرد، این کشور وقتی به صلح پایدار می‌رسد که پروسه صلح توسط دولت کابل رهبری شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت است و به تمام تلاش‌ها، به هدف رسیدن به صلح متعهد است».

صدیقی در ادامه نوشت: «صلح؛ همیشه اولویت رییس جمهور غنی بوده و حکومت افغانستان به تحقق آن متعهد است. کشور ما زمانی به یک صلح پایدار و با عزت می رسد که این پروسه توسط دولت افغانستان رهبری شود».

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دوره جدید سفرش را در رابطه به روند صلح آغاز کرد. وزارت امور خارجه امریکا با نشر خبرنامه‌ای نوشت، دور تازه سفر خلیلزاد به کشورهای فرانسه، بلجیم (بلژیک) و روسیه آغاز شده است.

از سوی دیگر، معتصم آغا جان، وزیر مالیه (دارایی) سابق رژیم طالبان به تازگی در مصاحبه ویژه با روزنامه «هشت صبح» گفت، این بار مذاکرات صلح با نظارت سازمان ملل متحد در شهر هرات افغانستان شروع شود.

معتصم آغاز جان اضافه کرد: «من معتقدم که گفت‌وگوهای صلح اگر شروع شود، باید زیر نظارت سازمان ملل متحد باشد، تا هیچ یک طرف‌ها نتوانند یک‌دیگر را فریب دهند و از نیرنگ و خدعه علیه یک‌دیگر کار بگیرند. برهم زدن این پروسه یک روند غیر اخلاقی است. من به زودی با اندیوالان خود با طالبان به تماس خواهم شد و به آن‌ها خواهم گفت که اگر این گفت‌وگوها از سر گرفته شد، در هرات(افغانستان) آغاز شود. این‌جا(هرات) همه‌چیز آماده است و بهترین جا برای رسیدن به یک صلح و توافق است».

قابل ذکر است که روند مذاکرات صلح امریکا با طالبان در ماه سپتامبر امسال پس از یک حمله انتحاری طالبان در شهر کابل که منجر به کشته شدن 12 تن به شمول یک سرباز آمریکایی شد، رسماً متوقف شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده بتاریخ 10 سپتامبر 2019 اعلام كرد، مذاكرات با رهبران طالبان «مرده» است و یک جنرال امریکایی نیز از افزایش حملات ارتش ایالات متحده بالای طالبان در افغانستان خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید