وزیر مالیه سابق طالبان: این‌بار مذاکرات صلح با نظارت سازمان ملل در هرات شروع شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معتصم آغا جان، وزیر مالیه (دارایی) سابق رژیم طالبان به تازگی در مصاحبه ویژه با روزنامه «هشت صبح» گفته است، این بار مذاکرات صلح با نظارت سازمان ملل متحد در شهر هرات این کشور شروع شود.

معتصم آغاز جان اضافه کرد: «من معتقدم که گفت‌وگوهای صلح اگر شروع شود، باید زیر نظارت سازمان ملل متحد باشد، تا هیچ یک طرف‌ها نتوانند یک‌دیگر را فریب دهند و از نیرنگ و خدعه علیه یک‌دیگر کار بگیرند. برهم زدن این پروسه یک روند غیر اخلاقی است. من به زودی با اندیوالان خود با طالبان به تماس خواهم شد و به آن‌ها خواهم گفت که اگر این گفت‌وگوها از سر گرفته شد، در هرات(افغانستان) آغاز شود. این‌جا(هرات) همه‌چیز آماده است و بهترین جا برای رسیدن به یک صلح و توافق است».

وی در مورد رفتن دختران به مکتب گفت، بسیاری از طالبانی که مانع رفتن زنان و دختران به مکاتب می‌شدند، دیگر زنده نیستند و نسل تازه‌ای از طالبان ظهور کرده است که از موجودیت تلویزیون تا بر سر کار رفتن زنان مشکلی ندارند.

آغاجان علاوه کرد، خشونت بر زنان از حکومت مجاهدین به طالبان به ارث رسیده بود، زیرا آن‌ها مانع رفتن دختران به مکاتب شده بودند.

وی تاکید کرد، روند گفت‌وگوهای صلح دوباره آغاز می‌شود اما به نتیجه رسیدن آن بسته‌‎گی دارد به مذاکرات بین‌الافغانی. خروج خارجی‌ها در بدل خروج خارجی‌ها یک اصل است و به باور او با خروج خارجی‌ها از افغانستان، خارجی‌هایی که در کنار طالبان به سر می‎برند، «اتومات» از بدنه این گروه حذف خواهند شد.

معتصم آغاجان، وزیر مالیه سابق رژیم طالبان می گوید: «خارجی‌ها باید مسوولانه خارج شوند، به این معنا که باید همراه حکومت و همراه طالبان معاهده صلح صد درصدی کنند. باید معاهده صلح، تضمین کند که گروه‌های مختلف دوباره علیه یک‌دیگر بر نمی‌خیزند. در غیر آن معتقد هستم که جنگ‌ و انارشیزم دوباره در افغانستان آغاز خواهد شد».

قابل ذکر است که روند مذاکرات صلح امریکا با طالبان در ماه سپتامبر امسال پس از یک حمله انتحاری طالبان در شهر کابل که منجر به کشته شدن 12 تن به شمول یک سرباز آمریکایی شد، رسماً متوقف شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده بتاریخ 10 سپتامبر 2019 اعلام كرد، مذاكرات با رهبران طالبان «مرده» است و یک جنرال امریکایی نیز از افزایش حملات ارتش ایالات متحده بالای طالبان در افغانستان خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید