پس از مارک اسپر، رئیس پارلمان امریکا وارد کابل شده و با مقام‌های افغانستان دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا دوشنبه 21 اکتبر در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کابل پایتخت افغانستان شده و با مقام‌های این کشور دیدار کرد.

پلوسی در راس یک هیات ترکیبی از نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواهان ایالات متحده در کابل با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیدار و در مورد پیشرفت‌ها در عرصه‌ی حکومت‌داری، پیشرفت‌های اقتصادی، حقوق زنان و امنیت گفت‌وگو کردند.

براساس اعلامیه‌ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، پلوسی در این دیدار گفته است، دلیل حضور آنها در افغانستان این است که یک زمانی طالبان در این کشور میزبان تروریستان بودند که بالای ما حمله کردند و ما هرگز نمی‌خواهیم که افغانستان دوباره به لانه‌ی تروریزم مبدل گردد.

پلوسی با فعالان جامعه مدنی و حقوق زنان در افغانستان نیز دیدار کرده و گفت، در حالی که زنان افغانستان به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند، اما نیاز است که فرصت‌های تحصیلی و اقتصادی پایدار برای دختران در افغانستان تضمین شود.

رولا غنی بانوی نخست افغانستان نیز گفت، نقش زنان در این کشور از حاشیه به متن آمده است و آنان در تصمیم گیری‌های بزرگ سهم چشمگیر دارند.

در اعلامیه ارگ آمده است: «در این دیدار هر دو جانب ضمن صحبت در خصوص اقدامات بعدی در پروسه‌ی صلح، در مورد اوضاع افغانستان، منطقه و فرامنطقه نیز بحث و گفت‌وگو کردند.»

روز گذشته یکشنبه (20 اکتبر) نیز مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کابل پایتخت افغانستان شده و با رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم