821 تن از کشورهای ایران، عراق و تاجیکستان خواهان پناهندگی در افغانستان شدند

آیا افغانستان پناهنده می‌پذیرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بربنیاد آمار وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، از یک و نیم دهه تاکنون 821 شهروندان خارجی در افین کشور درخواست پناهندگی داده‌اند.

بر اساس گزارش آریانا نیوز، بربنیاد آمارهای وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، بیشتر افرادی که درخواست پناهندگی در این کشور داده‌اند، از کشورهای؛ تاجیکستان، ایران و عراق هستند که تاکنون سرنوشت آنان مشخص نشده است.

این در حالی است که مسئولان در وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفته‌اند، حکومت افغانستان تاکنون قانونی برای چگونه‌گی دادن پناهندگی سیاسی به شهروندان خارجی ندارد.

سیدعبدالباسط انصاری، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان در این باره گفت: «ما چیزیکه مربوط به وزارت مهاجرین بود را تکمیل کردیم، حالا مسئولیت مربوط می‌شود به وزارت عدلیه و شورای ملی افغانستان که آنان در این راستا وارد اقدام شوند».

رئیس انستیتوت تقنین وزارت عدلیه افغانستان نیز گفته است، طرح قانون تابعیت و پناهندگی از سوی این نهاد تکمیل شده و ذریعه مکتوب رسمی به کابینه حکومت جهت تصویب فرستاده شده اما این‌که چرا تاکنون به شورای ملی فرستاده نشده معلوم نیست.

عبدالمجید غنی‌زاده، رئیس این انستیتوت، افزود: «ما قانون تابعیت را سال گذشته، کابینه جمهوری اسلامی افغانستان مورد تائید قرار داد و به شورای ملی فرستاد، نظر به مشکل که به سند مسافرت وجود داشت، برای یک سال دیگر این قانون از تصویب بازماند. این که چه زمان این قانون توشح و تصویب می‌شود، تاحال معلوم نیست».

براساس این گزارش، شهروندان خارجی که در افغانستان پناهندگی دادند، تاکنون سرنوشت شان مشخص نیست اما سازمان ملل در افغانستان برای شماری از این پنادهندگان کارت‌های موقتی داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید