تاکید اتحادیه اروپا بر نقش حکومت افغانستان در صورت از سرگیری روند صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رولاند کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان یکشنبه 20 اکتبر در یک نشست خبری در کابل گفت، اطمینان دهید که روند صلح واقعاً در دست حکومت افغانستان است.

نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان گفت، فکر نکنید که اگر توافق صلح انجام شود، همکاران بین‌المللی تان شما را ترک می‌کنند. ما در پشتیبانی از بازسازی افغانستان، پیشرفت‌های آینده، تجارت و روابط میان کشورهای منطقه‌یی، متعهد هستیم.

او در ادامه گفت، پس از توافق صلح اگر حکومت در افغانستان «امارت اسلامی» باشد، اروپا کمک‌هایش را با این کشور قطع خواهد کرد.

به گزارش تلویزیون یک افغانستان، کوبیا افزود، خواهان از سرگیری سریع مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا و پس از آن خواهان شروع مذاکرات میان حکومت کابل و طالبان است.

او ادامه داد: «اگر پس از توافق صلح در افغانستان، امارت اسلامی بوجود آید که در آن حقوق اساسی حفاظت نشود، برای اروپایی‌ها بسیار مشکل خواهد بود که در بازسازی، رشد و پیشرفت و دسترسی به مارکت‌های اول جهان که در اروپا هستند، افغانستان را کمک کنند».

کوبیا گفت، توقف مذاکرات صلح یک مانع برای شروع گفت­وگوهای بین افغانی بوده است اما این می‌تواند فرصت‌های را نیز بوجود آورد.

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان اظهار کرد: «تلاش کنیم که آتش‌بس را در توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان اضافه کنیم و این لحظه و فرصت مناسبی است که فراتر از کاهش خشونت قدم بگذاریم».

قابل ذکر است که روند مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در ماه سپتامبر امسال پس از یک حمله انتحاری طالبان در شهر کابل که منجر به کشته شدن 12 تن به شمول یک سرباز امریکایی شد، رسماً متوقف شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده بتاریخ 10 سپتامبر اعلام كرد، مذاكرات با رهبران طالبان «مرده» است و یک جنرال امریکایی نیز از افزایش حملات ارتش ایالات متحده بالای طالبان در افغانستان خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید