افغانستان... حکمتیار بار دیگر خواهان دور دوم انتخابات و تشکیل حکومت موقت شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این گفته‌ها را پیش از وقت خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکشنبه 20 اکتبر در یک نشست خبری در کابل گفت، تأخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور غیر قابل قبول است و در صورتی که میزان مشارکت مردم در انتخابات کم باشد انتخابات به دور دوم می‌رود، تا آن زمان باید یک حکومت موقت تشکیل شود.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، حکمتیار در این نشست گفت، در صورتی که مشارکت مردم در انتخابات ششم میزان، یک میلیون و 500 هزار باشد، انتخابات به دور دوم خواهد رفت و برگزاری دور دوم این روند به بهار سال آینده به تأخیر خواهد افتاد. او گفت، از همین‌رو باید در این فرصت زمانی حکومت موقت و بی‌طرف بخاطر برگزاری انتخابات شفاف بوجود آید.

حکمتیار افزود، اعلام مجموعی آرا قابل قبول نیست و کمیسیون مستقل انتخابات رای هر محل را باید در لیست همان محل اعلام کند.

وی تاکید کرد: «ما از حق خود دفاع می‌کنیم، هیچ گاهی به ستم و تجاوز تسلیم نشدیم باز هم تسلیم نخواهیم شد. برای ما تاخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات غیر قابل توجیه و غیر قابل قبول است».

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت، یک دسته‌ انتخاباتی در جریان یکی از کارزارهای انتخاباتی اش چهار میلیون دالر هزینه کرده بود اما نشست مورد نظر آنها نیز برگزار نشد؛ وی نامی از این دسته انتخاباتی نبرد.

به گفته او، فهرست نتایج یک مرکز رای‌دهی به چندین مرکز رای دهی دیگر نیز ثبت شده و تاکنون آرای یک هزار و 700 محل به کمیسیون انتخابات نرسیده است.

وی همچنان رفت و آمد دیپلومات‌های خارجی را در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان «پرسش بر انگیز» عنوان کرد. حکمتیار بار دیگر تاکید کرد که اگر نیاز شود برای دفاع از رای هواداران‌اش به سنگر بر خواهد گشت.

اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این گفته‌ها را پیش از وقت می‌داند. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت: “«از طرف تیم کمیسیون زیر فشار بوده و این را رها نکرده به هیچ عنوان، چنین اظهارات باید با اسناد و مدارک مطرح شود، گویا به این دلیل کمیسیون انتخابات زیر فشار است».

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شامگاه شنبه 19 اکتبر اعلام کرد، به دلیل مشکلات تخنیکی اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای مدت نامعلوم به تأخیر افتاده است.

از سوی دیگر، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) یکشنبه 20 اکتبر، نسبت به تأخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور واکنش نشان داده گفت، تأخیر در اعلام نتایج انتخابات «نگران کننده و مشکوک» است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال در سراسری این کشور برگزارشد و بیش از دو میلیون نفر رأی دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید