بازرگانان افغان خواهان افزایش تعرفه‌ها بر کالاهای ایرانی و پاکستانی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی از بازرگانان افغانستان دوشنبه 14 اکتبر از حکومت این کشور خواستند تا تعرفهها را بر کالای‌های وارداتی ایرانی و پاکستانی افزایش دهد.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، اشرف بازرگان افغان می‌گوید: «زمانی که فصل میوه ما می‌شود، تعرفه از سوی پاکستان بلند می‌شود، انگور ما در روی زمین افتاده‌است، پاکت سیب سیری 100 افغانی فروخته می‌شود، انگور سیری 100 افغانی فروخته می‌شود».

قدرت‌الله، یک کشاورز افغان می‌گوید: «تعرفه وارداتی بر واردات از ایران و پاکستان باید بلند برده شود، که این به مفاد خود دولت است، اگر تعرفه نه باشد، بازار حاصلات کشاورزی داخلی خراب می‌شود».

فریدون یک بازارگان دیگر افغان از حکومت افغانستان می‌خواهد که در فصل میوه باید به فرآورده‌های داخلی این کشور توجه کند.

بنابر این گزارش، از این میان، کچالو که فصل برداشت آن رسیده‌ با چالش نبود بازار روبه‌رو شده‌ است. گفته می شود که هر کیلو کچالو تا دوازده افغانی در بازار خرید و فروش می‌شود.

کچالو از بهر وضع تعرفه فصلی پاکستان به آن کشور صادر نمی‌شود، اما کچالو پاکستانی و ایرانی با بهای بهتر از کچالوی داخلی در بازارهای افغانستان خرید و فروش می‌شود.

میرویس حاجی‌زاده، معاون اتحادیۀ صادر کننده‌گان میوه و سبزی‌های تازه افغانستان می گوید: «من نمی‌گویم که واردات از ایران و پاکستان توقف یابد، فعلآ فصل کچالوی افغانستان است و بسیار به شکل وافر تولید می‌شود، مگر لازم نیست که به این گونه کچالوی پاکستانی به کشور داخل شود، اما باید تعرفه گمرکی بر کچالوی وارداتی افزایش داده شود تا بازار کچالوی داخلی خراب نه شود. قسمی که حالا شده‌است».

در همین حال، وزارت مالیه افغانستان می‌گوید برای حمایت از فراورده‌های کشاورزی داخلی بر بخشی از کالاهای وارداتی تعرفه‌های فصلی وضع شدند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «در حالاتی که موسم محصولات داخلی باشد، تعرفه بلند می‌رود، مثل کچالو که تعرفه بر واردات آن تا 30 درصد افزایش داده شده‌است، و وقتی فصل محصولات داخلی نه باشد دوباره تعرفه آن کاهش داده می‌شود تا به مردم رسیدگی شود».

از سوی دیگر، شماری از بازرگانان افغان وجود فساد در گمرک‌ها و تطبیق نه شدن تعرفه‌ها بر واردات را از دلایل بهای پایین فراوده‌های کشاورزی پاکستانی و ایرانی در بازارهای این کشور می‌دانند.

آنها تاکید می کنند، با وجود که فصل میوۀ افغانستان فرا رسیده بازهم بازارهای این کشور مملو از میوه و سبزی‌های ایرانی و پاکستانی هستند و تا حال حکومت برای حمایت از تولیدات داخلی، کاری نکرده‌است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید