سازمان ملل مسئولان افغانستان را به حراست و تکمیل پروسه انتخابات فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) در شهر کابل یکشنبه 13 اکتبر مسئولان افغانستان را به حراست و تکمیل شدن پروسه انتخابات ریاست جمهوری این کشور فراخواند.

یوناما با نشر خبرنامه‌ای نوشت، از سال 2001 بدین‌سو انتخابات ریاست جمهوری امسال نخستین انتخابات بود که کاملاً توسط مسئولان افغانستان برگزار شد و نقطه عطف در گذار این کشور به سوی خود کفایی می‌باشد.

در این خبرنامه آمده است، شهروندان افغانستان با وجود تهدیدات امنیتی برای آینده‌ای بهتر به پای صندوق‌های رای رفتند و رای دهندگانی که مسئولیت مدنی‌شان را ادا نمودند، مستحق ستایش اند.

یوناما گفت: «اکنون، همه مقامات و بازیگران افغانستان از جمله کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی، احزاب سیاسی، دولت، کاندیدان و حامیان آنها باید برای حفظ و تکمیل انتخابات و حفاظت از یکپارچگی این روند، با توجه به جدول بندی و اعلام نتایج، تعهد خود را نشان دهند».

در ادامه این خبرنامه ذکر شده: «یوناما از تمامی افراد ذینفع می‌خواهد تا قبل از اظهار نظر، درک دقیقی از پروسه شمارش آرا داشته باشند و همچنین از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهد تا از آگاهی همه افراد ذینفع از پروسه شمارش آرا ، به شمول توضیح این پروسه به گونه واضح و صریح اطمینان حاصل نمایند. همه افراد ذیدخل مسئولیت مشترک در اعتباردهی به انتخابات دارند».

سازمان ملل متحد دریافته است که مقامات انتخاباتی افغانستان اقدامات بیشمار ضد تقلب را جهت تضمین شفافیت روی دست گرفته اند و نهادهای ناظر، احزاب سیاسی، کاندیدان و رای دهندگان را تشویق می‌نماید تا نقش فعال، آگاهانه و سازنده‌ای را برای حراست از درستی پروسه انتخابات در جریان شمارش آرا، ایفا نمایند.

یوناما در اخیر نوشت: «هر شهروند افغان که شاهد تقلب می‌باشد و یا مشکوک به تقلب می‌گردد، مسئولیت مدنی دارد تا به مراجع مرتبط افغان به ویژه کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایت درج نماید. در صورت وجود ادعاهای معتبر، ادارات مجری قانون باید فوراً در مورد آن تحقیق نمایند و در صورت لزوم افراد مسئول را بازداشت و مورد پیگرد قانونی قرار دهند».

قابل ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال در سراسر این کشور برگزار شد و قرار است نتایج ابتدایی آن تا شش روز دیگر اعلام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید