ویدیو... شهروند ایرانی از افغانستان تقاضای پناهندگی سیاسی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همایون زارعیان، شهروند ایرانی که از افغانستان تقاضای پناهندگی سیاسی کرده پنج‌شنبه 10 اکتبر در شهر کابل دلایل پناهجویی خود در افغانستان را در گفت‌وگو با کانال «یک» شرح داد.

زارعیان در برابر دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد در کابل اعتراض کرده و خواهان پناهندگی سیاسی در افغانستان شده است.

این پناهجویی ایرانی به تلویزیون «یک» افغانستان گفت، به این دلیل افغانستان را برای پناهندگی انتخاب کرده که به گفته او «اینجا جای زندگی است و زبان تو را می‌فهمند وقتی درد میکشی، میفهمند. اینجا وقتی یک پولیس دستور داده می‌شه که اینها را از اینجا بیرون کن و شب میآید یک لیوان آب دست من میده و غذا برای من میاره، شما غیر از حس انسانی، چه اسمی برایشان میگذارید».

این پناهجوی ایرانی شش سال است که در افغانستان زندگی میکند و یک سال زندانی شده است. او از دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد خواهان پناهندگی سیاسی در افغانستان شده است، اما هنوز از این نهاد جهانی پاسخی دریافت نکرده است.

همایون زارعیان مدعی است، در ایران حق زندگی ندارد و نباید در افغانستان فرصت زندگی از او گرفته شود.

این پناهجویی ایرانی میخواهد به او شناسنامه افغان یا پاسپورت (گذرنامه) افغان داده شود. زارعیان از دفتر امور پناهندگان سازمان ملل خواهان جای امن است و به گفته او فرق نمیکند هرجای باشد.

قابل ذکر است که افغانستان یکی از ناامن ترین کشورهای جهان است و بیش از 40 سال است که جنگ در این کشور جریان دارد با این همه این پناهجو افغانستان را برای زیستن به کشور خود ترجیح می‌دهد.

براساس گزارشها، سالانه هزاران افغان به دلایل مختلف کشورشان را ترک میکنند و به کشورهای مختلف به خصوص کشورهای اروپایی مهاجرت میکنند، اما این اولین بار است که یک پناهجویی ایرانی خواهان پناهندگی سیاسی در افغانستان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید