18مین سالگرد ورود آمریکا به افغانستان؛ جوانان 18ساله افغان همواره در جنگ زندگی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امروز دوشنبه 7 اکتبر مصادف با 18مین سالروز ورود آمریکا به افغانستان است که با حمله نیروهای این کشور رژیم طالبان سقوط کرد.

سازمان بین المللی نجات کودکان به مناسبت این روز، با نشر اعلامیه‌ای نوشت، جوانان که 18 سال سن دارند، تمام دوران زندگی شان را در جنگ و خشونت سپری کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است، 12 هزار 500 کودک از سال 2015 تا سال 2018 در افغانستان کشته و یا مورد خشونت قرار گرفتند و 274 کودک به عنوان سرباز یا نقش حمایت کننده برای جنگجویان داشته‌اند.

این سازمان در ادامه نوشت، 3.8 میلیون کودک به همکاری‌های بشردوستانه نیاز دارند و 600 هزار کودک دیگر به دلیل سوء تغذیه رنج می‌برند.

در اعلامیه‌ای این سازمان ذکر شده، در حال حاضر 3.7 میلیون کودک افغان به دلیل ناامنی از رفتن به مکتب محروم هستند که 60 درصد آنها را دختران تشکیل می‌دهند.

براساس اعلامیه این سازمان، 700 مکتب به دلیل خشونت در سال 2018 در افغانستان بسته بودند.

سازمان بین المللی نجات کودکان یکبار دیگر از تمام گروه‌های درگیری جنگ افغانستان خواسته است که استفاده کودکان در جنگ را توقف دهند و به امنیت مکاتب و شفاخانه توجه کنند.

این سازمان افغانستان را در کنار کشورهای عراق، سوریه، یمن، سومالی و سودان جنوبی بدترین کشورها برای کودکان یادی کرده است.

از سوی دیگر، گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای به مناسب هجدهمین سالروز حمله آمریکا به افغانستان نوشت، مقام‌های ایالات متحده باید دیگر فرصت‌ها را از دست ندهند و راه «بی‌نتیجه زورگویی» را ترک کنند.

قوای ائتلاف به رهبری امریکا در هفتم اکتبر سال 2001 پس از حمله القاعده به برج‌های تجارتی (برج‌های دوقلو) نیویارک، به افغانستان حمله کرد. از این جنگ به عنوان طولانی‌ترین جنگ امریکا یاد می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم