جان باختن سالانه 21 درصد مردم در افغانستان بر اثر امراض قلبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان به تازگی اعلام کرد که میزان افراد مبتلا به امراض قلبی در این کشور افزایش یافته و سالانه 21 درصد بیمار جان می‌دهند.

این وزارت می‌گویند، افزایش آلوده‌گی هوا، مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و چاقی، سبب افزایش امراض قلبی در میان شهروندان افغانستان شده است.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، امراض قلبی و عایی یک گروپ از اختلالات قلب و عروق خونی هستند که عامل بیش‌ترین میزان مرگ‌و‌میر در میان انسان‌ها در جهان شده است.

زیور اضافه کرد، نظر به ارقام سازمان صحی جهان، 44 درصد میزان مرگ‌و‌میر شهروندان افغانستان از امراض غیرساری ناشی می‌شود که از این میان 21 درصد مربوط به امراض قلبی است.

وی گفت، براساس یک سلسله تحقیقات که وزارت صحت عامه با همکاری سازمان صحی جهان انجام داده است، میزان افراد مبتلا به بیماری قلبی در افغانستان افزایش داشته است. او بیان داشت، در مصاحبه‌ای که با 8.8 درصد شهروندان افغان انجام شده است، آن‌ها گفته‌اند که در طول عمرشان یک‌ بار دچار حمله قلبی شده‌اند.

زیور افزود، مطابق تحقیق که انجام شده، 23.5 درصد شهروندان افغان به فشار بلند خون مبتلا هستند. افزون بر این 68 درصد نفوس افغانستان 1 یا 2 عامل و 30 درصد نفوس دیگر 3 الی 4 عامل خطر ابتلا به امراض قلبی را دارند. این تحقیق در 22 ولایت این کشور انجام شده و تا هنوز همگانی نشده است.

ماموسی زیور در مورد جلوگیری از امراض قلبی گفت: «برای این‌که قلب سالم داشته باشیم، باید فعالیت فزیکی بیش‌تر انجام دهیم، رژیم غذایی صحی را استفاده کنیم و بر‌علاوه از تنباکو و الکول استفاده نکنیم و هفته‌ای یک‌ بار به طور منظم فشار خون خود را معاینه کنیم تا از مبتلا شدن به بیماری قلبی در امان بمانیم».

از سوی دیگر، حبیب آروال، مسئول ملی کنترل امراض غیرساری و جروحات وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، جنگ، آلوده‌گی هوا و استرس باعث افزایش امراض قلبی و سرطانی در میان شهروندان شده است. او می‌افزاید در ساحاتی که جنگ جریان دارد و توسط طیاره‌ها بمباران می‌شود، این امر زنده‌گی باشنده‌گان آن مناطق را با مشکل مواجه کرده و آن‌ها را به امراض گوناگون از جمله امراض سرطانی و قلبی دچار ساخته است.

حبیب آروال علاوه کرد: «آلوده‌گی هوا که از طریق باروت و بمب به وجود می‌آید، امراض قلبی و سرطانی را افزایش داده است. در ساحاتی که بمبارد شده، مثلاً در ساحه شرقی افغانستان در منطقه (توره‌بوره) به دلیل بمبارد زیاد، نوزاد ناسالم تولد می‌شود و هم‌چنان در این ساحات باشنده‌گان آن به امراض تنفسی مبتلا شده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم