واکنش ریاست اجراییه افغانستان به برکناری سخنگوی وزارت خارجه از سوی محمد اشرف غنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ریاست اجرایی افغانستان یکشنبه شب (6 اکتبر) طی اعلامیه‌ای به برکناری سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور از سوی محمد اشرف غنی واکنش نشان داد.

براساس اعلامیه ریاست اجراییه افغانستان، به نقل از عبدالله عبدالله رییس اجرایی این کشور، صبغت‌الله احمدی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان تا اعلام نتیجه انتخابات به کارش ادامه خواهد داد.

در اعلامیه ریاست اجراییه افغانستان آمده است: «آقای صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت امورخارجه در حمایت از پروسه صلح موقف وزارت خارجه را بیان کرده است. انتصابات و برطرفی‌ها را در اين موقع تنها می‌توان با انتخابات مرتبط دانست. بناء وی الی نهايی شدن نتيجه‌ی انتخابات به كارش ادامه می‌دهد».

در ادامه این اعلامیه آمده است: «موضوعات مربوط به سياست خارجی و موقف دولت افغانستان در این موارد مهم نياز مند بحث و توافق در بالاترين سطح حكومت می‌باشد تا تمام بخش‌های حكومت از يك موقف واحد برخوردار باشند و با صدای واحد صحبت نمایند».

ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز یکشنبه 6 اکتبر اعلام کرد که میرویس ناب یکی از سیاسیون افغان به حیث معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه و سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت گماشته شده و سخنگوی وزارت خارجه این کشور به دلیل اظهارات غیر مسدولانه‌اش برکنار شده است.

صدیق صدیقی سخنگوی محمد اشرف غنی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «رییس جمهور غنی طی حکمی آقای میرویس ناب سفیر اسبق افغانستان در ترکمنستان را به حیث معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه تعیین کرد. وی همچنان الی تقرر سخنگوی جدید این وزارت از امور دفتر سخنگوی سرپرستی خواهد نمود. سرپرست سخنگوی اسبق به دلیل اظهارات غیر مسوولانه اش برکنار گردید».

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان جمعه 4 اکتبر در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان به طلوع نیوز گفته بود: «صلح از اولویت‌هاست، صلح نیاز مردم افغانستان است و ما باید یک روزی به صلج برسیم. طبیعتأ از تلاش هر کشور استقبال می‌کنیم. امیدوار هستیم پاکستانی‌ها بخاطر کشانیدن طالبان به میز مذاکره این بار با دولت افغانستان رو راست و عملی کار بکند».

اما صدیق صدیقی سخنگوی قبل از آن در یک نشست خبری در کابل از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرده و آن را خلاف تمام اصول روابط میان کشورها خواند. وی همچنان در توییتری نوشت: «آخرین اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد دیدار طالبان و پاکستان یا روند صلح منعکس‌کننده نظرات دولت افغانستان نیست؛ بلکه این اظهارات شخصی وی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید