رییس جمهوری افغانستان سخنگوی وزارت خارجه را بدلیل اظهارات «غیرمسئولانه‌» برکنار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی سخنگوی محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان یکشنبه 6 اکتبر اعلام کرد که صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور به دلیل اظهاراتی غیرمسئولانه‌اش در مورد سفر طالبان به پاکستان برکنار شده است.

صدیقی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «رییس جمهور غنی طی حکمی آقای میرویس ناب سفیر اسبق افغانستان در ترکمنستان را به حیث معین همکاریهای اقتصادی وزارت امور خارجه تعیین کرد. وی همچنان الی تقرر سخنگوی جدید این وزارت از امور دفتر سخنگوی سرپرستی خواهد نمود. سرپرست سخنگوی اسبق به دلیل اظهارات غیر مسوولانه اش برکنار گردید».

Advertisement

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان جمعه 4 اکتبر در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان به طلوع نیوز گفته بود: «صلح از اولویت‌هاست، صلح نیاز مردم افغانستان است و ما باید یک روزی به صلج برسیم. طبیعتأ از تلاش هر کشور استقبال می‌کنیم. امیدوار هستیم پاکستانی‌ها بخاطر کشانیدن طالبان به میز مذاکره این بار با دولت افغانستان رو راست و عملی کار بکند».

اما صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در کابل از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرده و آن را خلاف تمام اصول روابط میان کشورها خواند. وی همچنان در توییتری نوشت: «آخرین اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد دیدار طالبان و پاکستان یا روند صلح منعکس‌کننده نظرات دولت افغانستان نیست؛ بلکه این اظهارات شخصی وی است».

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه شنبه 5 اکتبر در صفحه رسمی توییترش نوشت، در تمام وقت فقط نظر و موقف رسمی وزارت امور خارجه را انعکاس داده است.

از سوی دیگر، مجلس سنای افغانستان نیز از موضع دوگانه وزارت امور خارجه و ارگ ریاست جمهوری این کشور در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان انتقاد کرد.

فضل‌هادی مسلمیار رییس مجلس سنای افغانستان تاکید کرد: «اگر سخنگوی وزارت خارجه نظر شخصی خود را گفته باید مواخذه شود و اگر دیدگاه رهبری این وزارت را انعکاس داده باید از رهبری وزارت خارجه پرسیده شود که چرا موضع دوگانه با ارگ اتخاذ می‌کند».

مسلمیار با انتقاد از این اختلاف نظرها گفت: «از تمامی ادارات حکومتی افغانستان می‌خواهیم که دیدگاه خود را در مورد صلح هم سان سازد و منافع ملی کشور را مد نظر بگیرند».

در همین حال، برخی دیگر اعضای مجلس سنای افغانستان نیز موقف گیری‌های دوگانه وزارت خارجه و ارگ ریاست جمهوری را خلاف منافع ملی این کشور خوانده و تاکید کردند که نهادهای دولتی باید در مسایل ملی موضع یک سان داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید