انتقاد مجلس سنای افغانستان از اختلاف‌نظر وزارت خارجه با ارگ در مورد سفر طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس سنای افغانستان در نسشت روز یک‌شنبه 6 اکتبر، از موضع دوگانه وزارت امور خارجه و ارگ ریاست جمهوری این کشور در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان انتقاد کرد.

فضل‌هادی مسلمیار رییس مجلس سنای افغانستان در این نشست تاکید کرد: «اگر سخنگوی وزارت خارجه نظر شخصی خود را گفته باید مواخذه شود و اگر دیدگاه رهبری این وزارت را انعکاس داده باید از رهبری وزارت خارجه پرسیده شود که چرا موضع دوگانه با ارگ اتخاذ می‌کند».

این اختلاف هنگامی میان وزارت امور خارجه و ارگ ایجاد شد که سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان جمعه 4 اکتبر به طلوع نیوز گفت: «صلح از اولویت‌هاست، صلح نیاز مردم افغانستان است و ما باید یک روزی به صلج برسیم. طبیعتأ از تلاش هر کشور استقبال می‌کنیم. امیدوار هستیم پاکستانی‌ها بخاطر کشانیدن طالبان به میز مذاکره این بار با دولت افغانستان رو راست و عملی کار بکند».

در حالی که صدیق صدیقی سخنگوی در یک نشست خبری در کابل از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرده و آن را خلاف تمام اصول روابط میان کشورها خواند. وی همچنان در توییتری نوشت: «آخرین اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد دیدار طالبان و پاکستان یا روند صلح منعکس‌کننده نظرات دولت افغانستان نیست؛ بلکه این اظهارات شخصی وی است».

مسلمیار با انتقاد از این اختلاف نظرها گفت: «از تمامی ادارات حکومتی افغانستان می‌خواهیم که دیدگاه خود را در مورد صلح هم سان سازد و منافع ملی کشور را مد نظر بگیرند».

در همین حال، برخی دیگر اعضای مجلس سنای افغانستان نیز موقف گیری‌های دوگانه وزارت خارجه و ارگ ریاست جمهوری را خلاف منافع ملی این کشور خوانده و تاکید کردند که نهادهای دولتی باید در مسایل ملی موضع یک سان داشته باشند.

آنان تاکید ورزیدند که موقف گیری‌های دوگانه بیشتر از هرچیز به منافع ملی مردم افغانستان صدمه می‌زند.
این در حالی است که وزارت خارجه و ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مورد سفر هیات طالبان به پاکستان دچار تقابل شده‌اند.

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان نیز گفته است، موقف‌های متضاد میان ارگ و وزارت خارجه اداره کابل در مورد صلح، موقف امارت اسلامی را ثابت نمود که اداره کابل ظرفیت مذاکرات صلح وفیصله هارا ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید