حذف ویدیوی شکنجه نوجوان افغان در ایران از شبکه‌های مجازی به دلیل خشونت بالا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شدت بالای خشونت در ویدیویی از شکنجه یک نوجوان افغان در ایران، باعث حذف آن از شبکه‌های اجتماعی شد.

ویدیویی به تازگی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد یک نوجوان افغان در ایران، مورد ضرب و شتم تعدادی ضارب قرار می‌گیرد و به درون یک خودرو پرتاب می‌شود. شدت جراحت‌های وارد شده به او در این ویدیو که دستانش بسته نیز هستند، باعث حذف آن از شبکه‌های اجتماعی شد، بعضی رسانه‌ها، خبر جان دادن این تبعه افغانستان را منتشر کرده بودند، اما وزارت خارجه افغانستان در این باره اعلام کرد که این نوجوان در قید حیات است و برای درمان به بندرعباس منتقل شده و ضاربان او توسط پلیس ایران دستگیر شده‌اند.

صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ افغانستان در این باره گفت: «شهروند افغانستان به دلیل خصومت‌های شخصی زیر لت و کوب قرار گرفته است».

او افزود: «اشخاصی که کودک افغانی را مورد لت و کوب قرار داده بودند گرفتار شده و در حال حاضر تحت نظارت قرار دارند».

همچنین، رسانه‌های افغانستانی، پیش از این گزارش دادند که این فرد تنها 16 سال سن دارد و توسط تعدادی از اعضای شورای روستای «سلخ» در جزیره قشم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتی شکنجه شده است.

شدت بالای خشونت در این ویدیو، باعث حذف آن از شبکه‌های اجتماعی شد.

اخبار تایید نشده‌ای از ایجاد مزاحمت توسط این نوجوان برای همسر رئیس شورای روستای «سلخ» منتشر شده که باعث ضرب و شتم این فرد توسط تعدادی از اعضای شورای روستا شد.

سفارت ایران در کابل، با انتشار بیانیه‌‌ای در این باره، از پیگیری قضایی در ایران در رابطه با این حادثه خبر داد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در واکنش به این اتفاق با صدور اعلامیه، از حکومت ایران خواست تا عوامل این حمله به شهروند افغان را به دادگاه معرفی کند و قضیه را مورد بررسی قرار دهد.

در این اعلامیه تاکید شده که ایران باید جلو چنین جنایاتی علیه شهروندان افغانستان در ایران را بگیرد. کمیسیون حقوق بشر افعانستان از وزارت خارجه این کشور خواست درباره شکنجه این نوجوان، با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کند تا عاملین این قضیه مجازات شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر امور مهاجران افغانستان، آمار رسمی اتباع این كشور در ایران را بیش از دو میلیون و 400 هزار پناهجو و مهاجر اعلام كرد و گفت: «بیش از یک میلیون از این افراد فاقد هرگونه مدرک قانونی هویت فردی هستند.»

بر اساس این گزارش، حسین عالمی بلخی، در جمع خبرنگاران در كابل، از ثبت پناهندگی 950 هزار افغان در ایران خبر داد و اعلام کرد که 450 هزار تبعه افغان در ایران نیز دارای گذرنامه خانوادگی و اقامت كوتاه مدت هستند. او افزود: «همچنین 30 هزار نفر دارای اقامت طولانی مدت و حدود یك میلیون افغان نیز در ایران هستند كه فاقد هرگونه مدرك هستند».

گفتنی است، تاکنون بارها خبرهایی درباره آزار و اذیت اتباع افغانستان در ایران منتشر شده است.

برخی از رسانه‌های ایران گزارش دادند که با رخ دادن حوادثی مربوط به افغان‌های ساکن ایران، افرادی با پیام‌های نژادپرستانه به ایجاد گروه‌هایی در پیام‌رسان‌ها و سازماندهی افراد تندرو اقدام کرده و تعدادی از مهاجرین افغان را مورد آزار و اذیت قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید