افغانستان... مسلمیار از رئیس کمیسیون مستقل انتخابات عذر خواهی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از واکنش‌های تند به اظهارات فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای افغانستان در مورد شمارش آرای بدون بیومتریک با استفاده از زور، از رئیس کمیسیون انتخابات این کشور عذر خواهی کرد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، فضل‌هادی مسلمیار پس از واکنش‌های گسترده به اظهاراتش، از حواعلم نورستانی معذرت خواسته است.

رئیس مجلس سنای افغانستان روز گذشته در نشستی گفت: «دوستان گفتند رئیس کمیسیون انتخابات گفته رای بدون بیومتریک شمار نمی‌شود، سر پدرش شمار می‌کنیم».

این اظهارات مسلمیار واکنش‌های تندی از شهروندان و برخی سیاسیون افغانستان را به همراه داشت. رییس مجلس سنای افغانستان پس از این واکنش‌ها در گفت‌وگو با تلویزیون خصوصی یک در کابل از حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مسقل انتخابات معذرت خواست. وی اما تاکید کرد که آرای بدون بیومتریک باید شمرده شود چون به گفته‌ی او، مردم با شناسنامه‌های استیکردار تا دیر زمان در صف‌ها ایستاده بودند، اما دستگاه‌های بیومتریک فعال نبودند.

مسلمیار گفت: «برای این‌که رای دهندگان از حق رای محروم نشوند، دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات تصمیم گرفت که بدون بایومتریک هم می‌شود رای داد.»

حوا علم نورستانی رئیس کیمسیون مستقل انتخابات افغانستان سه‌شنبه اعلام کرد که آرای بدون بیومتریک شمارش نخواهد شد.

از سوی دیگر، رحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری بعد از ظهر سه‌شنبه اعلام کرد، انتخابات ریاست جمهوری برنده ندارد باید به دور دوم برود.

نبیل در نشست خبری در کابل گفت، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اصلاً برنده ندارد و باید این انتخابات شفاف سازی شود و کمیسیون های انتخاباتی برای برگزاری دور دوم انتخابات آمادگی بگیرد. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد سخنان فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا افغانستان واکنش شدید نشان داد و آن را «زورگویی و شرم آور» خواند.

همچنان اعلام پیروزی قبل از وقت نامزدان نیز در این روزها در این کشور جنجال آفریده است، عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 30 سپتامبر در یک نشست خبری ادعا کرد که در این انتخابات بلندترین رای را از آن خود کرده است. عبدالله در یک نشست خبری در کابل گفت تیم «ثبات و همگرایی» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است، ازین رو انتخابات به دور دوم نخواهد رفت.

امرالله صالح، معاون اول تکت انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی عصر دوشنبه 30 سپتامبر در یک نشست خبری در کابل گفت که تکت‌های انتخاباتی باید از اعلام نتایج پیش از وقت خودداری کنند و تا اعلام نتیجه نهایی آرام بمانند.

امرالله صالح در این نشست تاکید کرد، تنها نهادی که حق داوری برد و باخت را دارد، کمیسیون‌ مستقل انتخابات است.

معاون اول دسته‌ی اتخاباتی اشرف غنی گفت، نه به خود و نه به تیم‌های رقیب اجازه می‌دهد که داور انتخابات شوند و به جای کمیسیون‌های انتخاباتی، در باره‌ی انتخابات، داوری و قضاوت خیابانی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم