واکنش امرالله صالح به گفته‌های عبدالله مبنی بر پیروز در انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول تکت انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی عصر دوشنبه 30 سپتامبر در یک نشست خبری در کابل گفت که تکت‌های انتخاباتی باید از اعلام نتایج پیش از وقت خودداری کنند و تا اعلام نتیجه نهایی آرام بمانند.

امرالله صالح در این نشست تاکید کرد، تنها نهادی که حق داوری برد و باخت را دارد، کمیسیون‌ مستقل انتخابات است.

معاون اول دسته‌ی اتخاباتی اشرف غنی گفت، نه به خود و نه به تیم‌های رقیب اجازه می‌دهد که داور انتخابات شوند و به جای کمیسیون‌های انتخاباتی، در باره‌ی انتخابات، داوری و قضاوت خیابانی کنند.

به گفته او، اگر تیم دولت‌ساز برنده انتخابات شود، انگشت ششم در حکومت را نمی‌پذیرد و اگر تیم دیگری برنده انتخابات شود، انگشت ششم به آن تیم نیز نخواهد شود.

او اما افزود که آرای دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز تاکنون بلندتر از آرای سایر دسته‌های انتخاباتی است.

صالح گفت، کمیسیون شکایات انتخاباتی باید به شکایاتی که از سوی شهروندان کشور در بارۀ انتخابات ثبت شده است، رسیده‌گی کند.

عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 30 سپتامبر در یک نشست خبری ادعا کرد که در این انتخابات بلندترین رای را از آن خود کرده است. عبدالله در یک نشست خبری در کابل گفت تیم «ثبات و همگرایی» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است، ازین رو انتخابات به دور دوم نخواهد رفت.

از سوی دیگر، حبیب الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری در کابل گفت، هیچ نامزد حق ندارد که پیش از وقت پیروزی خود را در انتخابات اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید