نامزد انتخابات افغانستان: انتخابات ریاست جمهوری برنده ندارد باید به دور دوم برود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بعد از ظهر سه شنبه اول اکتبر اعلام کرد، انتخابات ریاست جمهوری برنده ندارد باید به دور دوم برود.

نبیل در نشست خبری در کابل گفت، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اصلاً برنده ندارد و باید این انتخابات شفاف سازی شود و کمیسیون های انتخاباتی برای برگزاری دور دوم انتخابات آمادگی بگیرد.

نبیل اضافه کرد، انتخابات ریاست جمهوری با تقلب همراه بود و باید آرای سفید از آرای سیاه جدا شود و تمام نامزدان از پیش داوری مبنی بر پیروزی در انتخابات خودداری کنند، چون این کار بسترسازی برای بحران است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد سخنان فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا افغانستان واکنش شدید نشان داد و آن را «زورگویی و شرم آور» خواند.

به تازگی ویدیویی کوتاه از فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا افغانستان در شبکه های اجتماعی به نشر رسیده می گوید: «دوستان می‌گویند که رییس کمیسیون انتخابات گفته که آرای بدون بیومتریک شمار نمی‌شود، سر پدرش شمار می‌کنیم».

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همواره تاکید کرده است که فقط آرای ثبت شده در دستگاه بایومتریک قابل اعتبار است.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 30 سپتامبر اعلام کرده بود، در این انتخابات آرای بلند آورده و انتخابات به دور دوم نمی رود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه 28 سپتامبر برگزار شد و قرار است تا سه هفته دیگر نتایج ابتدایی این انتخابات اعلام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم