.
.
.

پارلمان افغانستان: نامزدان بخاطر جلوگیری از بحران باید نتایج انتخابات را بپذیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه 30 سپتامبر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواست، برای جلوگیری از بحران باید نتایج انتخابات را بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، غلام حسین ناصری عضو این مجلس گفت: «خواهش ما از تیم‌های انتخاباتی این است که نتیجه انتخابات را بپذیرند و بخاطر منافع ملی نگذارند افغانستان بار دیگر به بحران انتخاباتی سوق داده شود».

ناصری افزود، انتخابات از اصول اساسی دموکراسی است که حتماً برنده و بازنده‌ای دارد؛ اما نامزدان نباید به بهانه‌های میزان کم اشتراک کنندگان و یا دستیابی به حکومت ائتلافی بحران آفرینی کنند.

به گفته او، مردم افغانستان یک بار حکومت وحدت ملی که از هر «لحاظ یک فاجعه بود» را تجربه کرده و دیگر نباید چنین حکومتی به وجود آید.

او تاکید کرد که اگر نامزد و یا نامزدانی با بلند کردن صدای تقلب و تخطی در انتخابات، در پی تشکیل حکومت ایتلافی باشند به هیچ وجه برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

غلام فاروق مجروح عضو دیگر مجلس نمایندگان افغانستان گفت: «انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان هرچند کمرنگ بود و مشکلات خود را داشت، اما نسبت به انتخابات‌های گذشته شفاف برگزار شد، امیدواریم کمیسیون‌های انتخاباتی استقلالیت خود را حفظ کرده و نتایج آرای پاک مردم را اعلام کند».

مجروح افزود اگر کمیسیون بتواند آرای تقلبی را از آرای پاک مردم جدا کند، نتیجه انتخابات شفاف برای همه مردم افغانستان و نامزدان قابل قبول خواهد بود.

کمال ناصر اصولی عضو دیگر مجلس نمایندگان افغانستان گفت: «صداهای شنیده می‌شود که گویا برخی سیاسیون انتخابات را قبول ندارند، مشخص نیست سیاست مداران افغانستان چه وقت به منافع ملی احترام می‌گذارند، متاسفانه سیاسیون افغان در طول تاریخ چنین نقیصه را داشته و ترجیح دادن به منافع شخصی عامل بدبختی کشور بوده است».

اصولی اضافه کرد، هم اکنون بهترین فرصت است که سیاسیون برای اولین بار به منافع ملی بیاندیشند و با پذیرش نتیجه انتخابات به نامزد برنده تبریک بگویند.

بلقیس روشن، یکی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان گفت، شرکت کم مردم در انتخابات در واقع پاسخ به رهبران سیاسی بود که آنان باید خود را با خواست مردم همگام سازند.

روشن افزود، برخی حلقات سیاسی همانند «گرگان درنده» منتظر اند که چگونه انتخابات به بحران کشیده می‌شود تا آنان دوباره به قدرت سیاسی دست یابند.

امریکا و بریتانیا نیز از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته اند که از ادعاهای زودهنگام مبنی بر پیروزی در انتخابات خودداری کنند و اجازه دهند که کمیسیون‌های انتخاباتی در چارچوب قانون کارهای شان را بی طرفانه و مسئولانه پیش ببرند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا کمتر از سه هفته دیگر اعلام خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه 28 سپتامبر در سراسری این کشور برگزار شد و در حال حاضر روند انتقال آراء از ولسوالی‌ها به مرکز ولایات و پس از آن به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل ادامه دارد.