.
.
.

روند رأی دهی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رسماً آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روند رأی‌دهی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بامداد شنبه 28 سپتامبر حوالی ساعت 7 صبح به وقت کابل رسماً آغاز شد و ساعت 3 بعد از ظهر امروز پایان خواهد یافت.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری بامداد امروز شنبه هنگام رأی دادن گفت: «جمهوریت در سال گذشته به یک کلمه قلیدی قاموس ما مبدل شد و تمام شهروندان این کشور جمهوریت را حیاتی و بقای جمهوریت را در انتخابات آزاد و سرتاسری دید».

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، امروز شنبه 4928 مرکز رأی‌دهی در 34 ولایت این کشور باز اند، اما 445 مرکزی که پیش از این مشخص شده بود، بدلیل تهدیدات امنیتی بسته اند.

این کمیسیون اضافه کرد، نزدیک به 9 میلیون نفر برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کرده اند که تا ساعت 3 بعد از ظهر امروز شنبه می توانند رأی دهند.

نهادهای امنیتی افغانستان می گویند، برای تأمین امنیت انتخابات، 72 هزار نیروی امنیتی موظف شدند و 30 هزار سرباز دیگر در حالت آماده باش قرار دارند.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 18 نفر نامزد بودند، اما حنیف اتمر، نورالحق علومی، شیدا محمد ابدالی، زلمی رسول و محمد ابراهیم الکوزی انصراف دادند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است، تنها آرای ثبت شده در دستگاه بایومتریک معتبر خواهد بود.