فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفیر امریکا در کابل: از اظهارات رییس جمهوری افغانستان مایوس شدم

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  جان بس، سفیر امریکا در کابل جمعه 27 سپتامبر اعلام کرد، از اظهارات محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان در مورد اداره توسعه بین‌المللی کشورش (USAID) ابراز نا امید شده است.

  جان بس در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ما از اینکه رئیس جمهور غنی کار عالی اداره توسعه بین‌المللی آمریکا و جزئیات مشارکت پایدار ما برای بهبود زندگی افغان‌ها در سراسر افغانستان را نادیده گرفته است، مایوس شده‌ایم».

  او می‌گوید: «برنامه حمایت اداره توسعه بین‌المللی امریکا بیشتر از 500 قابله را در تلاش برای مبارزه با مرگ و میر مادران و نوزادان آموزش داد. افغانستان بر اساس آمار یکی از خطرناکترین کشورها برای کودکان است».

  سفیر امریکا در کابل علاوه کرد: «ما با هم کار کردیم تا شبکه برق را برای دسترسی مطمئن مردم به انرژی در سراسر کشور مدرن‌سازی کنیم و در توسعه تجارت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشارکت کردیم».

  محمد اشرف غنی اخیراً به رادیو آزادی گفته بود، اداره توسعه بین‌المللی امریکا یکی از «بی‌کفایت‌ترین» نهادهای کمک‌کننده است که از هر دالر امریکایی از ده سنت اضافه‌تر به مردم افغانستان نمی‌رساند.

  غنی گفته بود: «USAID قطعاً در پنج سال گذشته برای من یک گزارش نداده است. من بارها از رییس جمهور ایالات متحده درخواست کرده‌ام که در اینجا یک کمیسیون بی‌طرف کانگرس امریکا و نهادهای جامعه مدنی امریکا بیایند و موثریت این کمک‌ها را زیر نظر بگیرند».

  از سوی دیگر، ریاست اجرایی افغانستان امروز جمعه در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «واقعیت این است که نمایندگی ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی افغانستان را از سال‌های متمادی به این‌سو در بخش‌های حیاتی چون اعمار زیربناها، حکومت‌داری خوب، معارف، صحت‌عامه، فرهنگ، مبارزه با فساد، توسعه روستاها، کمک‌های بشردوستانه و... کمک می‌کند. مردم و حکومت افغانستان با در نظرداشت واقعیت‌های جامعه به این کمک‌ها نیازدارند».

  ریاست اجرایی افغانستان افزود: «ما از کمک‌ها و برنامه‌های این نهاد برای افغانستان استقبال و قدردانی می‌کنیم و امیدواریم این کمک‌ها برای کشور ما تا دست‌یافتن به خودکفایی همچنان ادامه یابد. سخنان رییس جمهوری محمد اشرف غنی در باره نقش نمایندگی ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی (USAID) بی‌خبری، فاصله و بی‌تفاوتی ارگ را با مردم افغانستان، واقعیت‌های جامعه و نیاز به کمک‌های بین‌المللی نشان می‌دهد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران