.
.
.

کراکر: مذاکرات با طالبان در عدم حضور حکومت افغانستان یک اشتباه بزرگ بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رایان کراکر، سفیر پشین امریکا در کابل یکشنبه 22 سپتامبر 2019 در مصاحبه‌ای گفت که مذاکرات امریکا با طالبان در عدم حضور حکومت افغانستان یک اشتباه بزرگ بود.

سفیر پیشین امریکا در افغانستان در گفت‌وگو با شبکه «فاکس نیوز» گفت، مذاکرات با طالبان در نبود دولت افغانستان یک اشتباه بزرگ بود زیرا اگر ما با طالبان صحبت می‌کنیم و دولت افغانستان در آن شامل نباشد، ما دولتی را بی‌صلاحیت می‌سازیم که سال‌ها به قیمت خون و سرمایه خود از آن حمایت کرده ایم.

ما نیاز داریم با یک نوع روند سیاسی برگردیم اما این روند باید بسیار متفاوت باشد و دولت افغانستان در محور آن قرار داشته باشد اگر طالبان با آن توافق نکنند باید منتظر باشیم تا آنها برای این معامله آماده شوند.

کراکر گفت: «در صورت از سرگیری مذاکرات با طالبان این بار حکومت افغانستان باید در خط مقدم این مذاکرات باشد».

این دیپلومات امریکایی تاکید کرد: «امریکا جنگ را در افغانستان نباخته است و طالبان در حال حاضر هیچ‌گونه اداره‌ی‌‌ در مراکز 34 ولایت افغانستان ندارند. امریکا نباید افغانستان را تسلیم افرادی کرد که این کشور را به یک ویرانه مبدل کرده اند».

قابل یادآوری است که دونالد ترامپ پس از حمله گروه طالبان با یک موتر بمب‌گذاری شده در شهر کابل که باعث کشته شدن 12 نفر به شمول یک سرباز امریکایی شد، مذاکرات صلح با این گروه را لغو کرد. ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز از این تصمیم امریکا استقبال کرده و اعلام کرد، خشونت طالبان علیه افغان‌ها مانع پروسه صلح می‌شود.

پس از آن، گروه طالبان اعلام کردند که حاضرند مذاکرات را از سر بگیرند اما دونالد ترامپ در نشستی گفت که مذاگرات با طالبان مرده است. از سوی دیگر، یک جنرال امریکایی نیز از افزایش حملات ارتش ایالات متحده بالای طالبان در افغانستان خبر داد.

دونالد ترامپ در مراسم یادبود از هجدهمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر نیز تاکید کرد که حملات امریکا علیه طالبان شدت می‌یابد. ترامپ گفت، سرکوب طالبان در چهار روز اخیر در افغانستان نسبت به ده سال گذشته بی‌سابقه بوده است.