.
.
.

معاش 41 هزار دالر امریکایی برای یک مشاور سابق دولت افغانستان خبرساز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در این روزها معاش ماهانه 41 هزار 250 دالر امریکایی برای «داکتر پلاسا» مشاور سابق وزارت صنعت و تجارت افغانستان خبرساز شده است.

به گزارش روزنامه هشت صبح، مسئولان وزارت صنعت و تجارت افغانستان یکشنبه 22 سپتامبر تایید کردند، یک مشاور خارجی در جریان سال گذشته مالی در این وزارت با معاشی بیش از 41 هزار دالر امریکایی کار کرده است.

از روز شنبه 21 سپتامبر تا کنون یک حکم ریاست جمهوری درباره منظوری معاش ماهانه بیش از 41 هزار دالری برای یک مشاور خارجی وزارت صنعت و تجارت و ریاست جمهوری افغانستان در شبکه‌های اجتماعی نشر و بازنشر می‌شود.

براساس این حکم، رییس جمهوری غنی معاش ماهانه 41 هزار و 250 دالر امریکایی را برای شخصی به نام «داکتر پلاسا» منظور کرده است

منظوری ریاست جمهوری بر اساس پیشنهاد وزارت صنعت و تجارت افغانستان که در آن زمان به نام «تجارت و صنایع» یاد می‌شد، صورت گرفته است.

این وزارت در پیشنهادی که در 29 ماه میزان(مهر) سال 1396 به ریاست جمهوری فرستاده است، در آن از یک مکتوب ریاست جمهوری یاد کرده که خواهان پیشنهاد منظوری تقرر داکتر پلاسا به عنوان مشاور در وزارت صنعت و تجارت شده است. بر اساس پیشنهاد وزارت صنعت و تجارت، داکتر پلاسا خواهان پرداخت معاش ماهانه‌ 41 هزار دالری امریکایی شده است.

رییس جمهوری غنی در 24 ماه عقرب(آبان) سال 1396 پیشنهاد تقرر داکتر پلاسا به عنوان مشاور در وزارت صنعت و تجارت و ریاست جمهوری را منظور کرده است. بر اساس منظوری ریاست جمهوری داکتر پلاسا برای یک‌سال در جریان سال مالی 1397 از بودجه اختیاری پروژه‌ی «خدمات تحقیق و افتتاح مرکز تحقیقاتی رشد تجارت وزارت صنعت و تجارت» ماهانه معاش دریافته کرده است. معاش سالانه داکتر پلاس 495 هزار دالر امریکایی چیزی در حدود نیم میلیون دالر ‌شده است.

سمیر رسا، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان یکشنبه 22 سپتامبر به روزنامه «هشت صبح» گفت که پیشنهاد منظوری تقرر این مشاور خارجی در زمان همایون رسا، وزیر پیشین صنعت و تجارت به ریاست جمهوری فرستاده شده است. او احتمال داد که این حکم از سوی یک معین این وزارت در زمانی که آقای همایون رسا در خارج از کشور بوده، فرستاده شده است.

داکتر پلاسا کیست؟

سمیر رسا، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که این مشاور سابق وزارت صنعت و تجارت، «ولف کینگ پلاسا» نام داشت و شهروند آلمان بود.

رسا افزود که آقای پلاسا در زمانی که افغانستان عضویت سازمان تجارت جهانی را کسب کرده بود و احتمالاً بر حسب نیاز استخدام شده است.

به گفته رسا، داکتر پلاسا در هنگامی که افغانستان عضویت سازمان تجارت جهانی را به دست آورد، به عنوان رییس مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا کار می‌کرد و وزارت صنعت و تجارت شاید در آن زمان به یک متخصص خارجی نیاز داشته است.

رسا علاوه کرد، در حال حاضر وزارت صنعت و تجارت مشاور خارجی ندارد و اصلاحات گسترده ساختاری را در این وزارت به اجرا گذاشته است.

در همین حال، شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رییس جمهوری افغانستان، در پاسخ به این انتقادها گفته است ، یکی از برنامه‌های جدی رییس جمهوری تعادل در معاش‌ها است.

به گفته او، در حکومت گذشته «معاش نبوده بلکه تاراج بوده است» و از ارگ تا شماری از وزارت‌خانه‌ها، یک نفر از چندین پروژه معاش ‌گرفته است.

او از معاش مشاوران محمدحنیف اتمر در وزارت‌های احیا و انکشاف دهات و معارف به عنوان نمونه یاد کرده است، هر چند رقم آن را بیان نکرده است.

مرتضوی هم‌چنان گفته است که در زمان وحیدالله شهرانی به حیث وزیر معادن، مارک نسبیت شهروند امریکایی و مشاور حقوقی این وزارت، 107 هزار و 520 دالر امریکایی معاش دریافت می‌کرده است.

به همین ترتیب طبق اطلاعات مرتضوی، برین ادوارد کانادایی با معاش 55 هزار دالر و بووین و کارلوس شهروندان امریکایی در سمت‌های مشاوران مالی و تجارتی وزارت معادن در دوران شهرانی هر کدام با معاش 49 هزار و 728 دالر امریکایی کار می‌کرده‌اند.

وحیدالله شهرانی نیز وجود مشاوران خارجی را در وزارت معادن در زمان تصدی‌اش در این وزارت، تأیید کرده و گفته است که این مشاوران از «بودجه خارجی» معاش می‌گرفتند. او گفته است که محمداشرف غنی نیز سه سال در وزارت معادن به حیث مشاور با معاش ماهانه‌ی 28 هزار دالر امریکایی کار کرده است.

این معاش های تعجب آور در شرایطی نشر شده که وزارت امور خارجه امریکا به تازگی بودجه کمکی 100 میلیون دالری برای افغانستان را به دلیل موجودیت فساد اداری برگرداند و 60 میلیون دالر دیگر را برای این کشور به تعلیق در آورد.