.
.
.

سازمان ملل: جامعه جهانی از انتخابات افغانستان کاملاً حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل پایتخت افغانستان، دوشنبه 16 سپتامبر اعلام کرد، جامعه جهانی از انتخابات این کشور کاملاً حمایت می‌کند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «یک پیام قوی از نمایندگان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ 28 سپتامبر برگزار می‌شود، کاملاً حمایت می‌نماید».

یاماموتو اضافه کرد: «انتخابات معتبر در قلب هر دموکراسی نهفته است و حق رای‌دهی از بسیاری جهات نمادی از پیشرفت دموکراتیکی است که در 18 سال گذشته در افغانستان رخ داده است. رای‌دهی تنها موضوع مسئولیت مدنی نیست و راهی است برای حفاظت از دستاوردهایی که در افغانستان به دست آمده و هم‌چنان نشان‌دهنده حمایت از پروسه‌ سیاسی صلح‌آمیز می‌باشد».

یوناما از تلاش‌های کمیسیون مستقل انتخابات و نیروهای امنیتی که برای برگزاری انتخابات آمادگی می‌گیرند، ستایش کرده گفت، هر دو کمیسیون انتخابات باید با جامعه مدنی، کاندیدان و تمام دست‌اندرکارانی که برای برگزاری انتخابات شفاف و با اعتبار کار می‌کنند، پیش از آغاز رای‌دهی برای اینکه تمام شهروندان واجدالشرایط افغان بتوانند از حق قانونی رای‌دهی خود برای انتخاب شخص مورد نظرشان استفاده کنند، تلاش‌های‌شان را افزایش دهند.

یوناما تاکید کرده است: «اعتبار هر انتخابات مسئولیت جمع تمام دست‌اندرکاران آن می‌باشد و تنها وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی نیست. کاندیدان، نهادهای جامعه مدنی، رسانه‌ها، علمای دینی و دیگران در این بخش نقش مهمی دارند، حداقل باید برای بسیج رای‌دهندگان جهت استفاده از حق دموکراتیک‌شان برای استفاده از رای‌شان در 28 سپتامبر، تلاش نمایند. هیچ کس اجازه ندارد تا افغان‌هایی را که برای رای‌دهی ثبت نام کرده‌اند از این حق‌شان محروم نماید».

یوناما اضافه کرد: «انتظار می‌رود که همه کاندیدان و رای‌دهندگان سهم خویش را در حفظ شفافیت انتخابات و خودداری از شمولیت در هر گونه بی‌نظمی‌های انتخاباتی، ایفا نمایند. در هر صورت اگر در مورد وقوع بی‌نظمی‌ها نگرانی وجود داشته باشد باید فوراً کمیسیون شکایات انتخاباتی در جریان قرار گیرد تا تحقیقات سریع و مناسب خود را آغاز نماید».

در این خبرنامه آمده، یوناما متعهد است که مسئولیت خود را بر مبنای ماموریت‌اش برای حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر، شفاف و همه شمول به رهبری و مالکیت افغان‌ها، انجام دهد.

یوناما تاکید کرده که نامزدان انتخابات باید قبل از 21 سپتامبر برای نمایندگان‌شان اعتبارنامه اخذ نمایند تا آنها بتوانند رای‌دهی را نظارت کنند و در حفظ شفافیت پروسه انتخابات نقش خود را ایفا نمایند.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا 12 روز دیگر (28 سپتامبر) برگزار شود.