.
.
.

بیش از 70 هزار سرباز برای تأمین امنیت انتخابات افغانستان موظف شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا 12 روز دیگر یعنی به تاریخ 28 سپتامبر امسال برگزار شود و وزارت امور داخله این کشور نیز اعلام کرده که بیش از 70 هزار نیرو برای تأمین امنیت این انتخابات موظف شدند.

وزارت امور داخله افغانستان گفته که برنامه‌های امنیتی آماده شده و به صورت مرحله وار تطبیق می‌شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، موادهای حساس و غیرحساس انتخاباتی به تمام مراکز ولایت‌های این کشور منتقل شدند.

این کمیسیون اعلام کرد که نزدیک به 5373 مرکز رأی‌دهی در نظر گرفته شده، اما به دلیل تهدیدات امنیتی در 431 مرکز، انتخابات در 4942 مرکز برگزار خواهد شد.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 18 نفر نامزد هستند، اما مبارزات انتخاباتی کم رنگ است، فقط برخی از نامزدان از جمله محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله بیشترین مبارزات را انجام می‌دهند.

قرار است محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو نامزد انتخابات امشب (شامگاه دوشنبه) 16 سپتامبر ساعت 8:30 شب به وقت کابل در یک مناظره تلویزیونی حاضر شوند.

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه 15 سپتامبر محمد اشرف غنی را به سوءاستفاده از امکانات دولتی برای انتخابات متهم کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان شامگاه یکشنبه با رد این اتهامات اعلام کرد: «تمام اجراءات حکومتی، در روشنایی قانون اساسی و سایر قوانین نافذه­ی انجام شده است».

از سوی دیگر، گروه طالبان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تحریم کرده و اخطار داده است، پروسه انتخابات مورد حملات این گروه قرار خواهد گرفت.

اما حکومت افغانستان تاکید کرده که نیروهای امنیتی آماده تأمین امنیت انتخابات هستند و مردم می‌توانند به صورت گسترده در روز انتخابات اشتراک کنند و به نامزد مورد نظرشان رأی دهند.