.
.
.

حکمتیار: احمدشاه مسعود و امان الله خان را قهرمان ملی نمی‌دانم

رهبر حزب اسلامی افغانستان می‌گوید داکتر نجیب یک فرد وطن‌دوست نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شامگاه شنبه 14 سپتامبر در یک مصاحبه تلویزیویی گفت، احمدشاه مسعود و امان الله خان قهرمانی ملی نیستند و داکتر نجیب الله یک فرد وطن دوست نبود.

حکمتیار در مصاحبه‌ای ویژه با تلویزیون طلوع نیوز در مورد زنان گفت، اگر وی رییس جمهور شود، حقوق زنان بیشتر از حقوق مردان خواهد شد و این «تبلیغات نیست بلکه این باور من است اما کارهای مردان و زنان فرق می‌کند».

او در این مصاحبه بر تشکیل یک حکومت اسلامی در افغانستان تاکید کرده و گفت زنان نمی‌توانند رییس جمهور شوند. حکمتیار در ادامه در مورد اوضاع افغانستان گفت، هر روز بیش از 300 نفر در این کشور کشته می‌شوند و این «مبالغه» نیست.

وی ادامه داد، راه حل بحران افغانستان، برگزاری انتخابات آزاد، شفاف، سراسری و آرای مردم است. حکمتیار به طالبان توصیه کرد که برای حل بحران افغانستان راه مذاکرات بین الافغانی صلح را در پیش گیرند.

از سوی دیگر، نغمه آوازخوان معروف افغان یکی از اشتراک کنندگان این برنامه تلویزیونی از گلبدین حکمیتار سوال کرد که آیا در حکومت احتمالی او، آوازخوانان می‌توانند در استدیوم غازی در شهر کابل کنسرت برگزار کنند؟

حکمتیار در پاسخ گفت: «هنگامی ‌که حکومت اسلامی روی کار آید و دموکراسی کنونی تغییر کند، نغمه چنین درخواستی نخواهد داشت».

حکمتیار به «قصاب کابل» نیز مشهور است، اما وی در این مورد گفت، وقتی نیروهای حزب اسلامی بالای سربازان فرانسوی در تگاب کاپیسا حمله کرده بودند که در آن 30 سرباز فرانسوی کشته شدند و یکی از خبرنگاران فرانسوی به او لقب «قصاب کابل» را داد. گلبدین حکمتیار اضافه کرد: « به این لقب افتخار می‌کنم».

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی متهم به کشتار مردم در جنگ‌های داخلی این کشور است، او اکنون نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز است.

گلبدین حکمتیار 28 اپریل 2017، بعد از بیست سال به افغانستان برگشت و برای نخستین بار در ولایت لغمان در میان مردم ظاهر شد. با ورود او به افغانستان برخی از سخنانش به ویژه اظهارات ضد رسانه‌ها و زنان در حدی جنجالی شد.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا 13 روز دیگر (28 سپتامبر) برگزار شود.