فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان: طالبان این‌بار از مسکو برای افغان‌کشی صدا بلند کردند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان شنبه 14 سپتامبر در صفحه رسمی توییترش نوشت که طالبان این بار از مسکو پایتخت روسیه برای ادامه افغان‌کشی صدا بلند کردند.

  صدیقی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «طالبان اینبار از مسکو صدا بلند کردند و می‌گویند که به افغان‌کشی ادامه می‌دهیم؛ نیروهای امنیتی کشور منتظر اند تا آقای استانکزی و همقطارانش چی وقت از قطر و مسکو برای جنگ وارد افغانستان می‌شوند؟».

  خبرگزاری روسی «TASS» گزارش داد که یک نماینده طالبان در شهر مسکو با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در مورد آخرین پیشرفت‌های صلح گفت ‌وگو کرد.

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان جمعه 13 سپتامبر اعلام کرده بود: «فردای روز انتخابات؛ مشوره‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی را برای تأمین صلح و ثبات افغانستان آغاز خواهیم کرد».

  براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات ریاست جمهوری این کشور تا 14 روز دیگر (28 سپتامبر) برگزار شود.

  از سوی دیگر، برخی از رسانه های خبری گزارش دادند که کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، زلمی خلیلزاد را برای روز پنج شنبه هفته جاری به این مجلس فراخوانده تا دلایل شکست مذاکرات صلح با طالبان را توضیح دهد.

  زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان 9 دور مذاکرات صلح را با نمایندگان طالبان پیش برد و این روند مذاکرات نزدیک به یک سال دوام کرد.

  دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده بامداد یکشنبه 8 سپتامبر دیدار مخفیانه خود با رهبر طالبان و رییس جمهوری افغانستان را در کمپ «دیوید» لغو و مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان را متوقف کرد.

  حکومت افغانستان از این تصمیم ترامپ استقبال کرد، اما گروه طالبان اخطار داد که امریکا بیشتر ضرر خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران