فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ: مذاکرات با طالبان مردند

  جنرال کنزی: ارتش امریکا عملیات‌هایش را برای مقابله با طالبان افزایش می‌دهد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریكا سه‌شنبه 10 سپتامبر 2019 اعلام كرد كه مذاكرات با رهبران طالبان مرده است و یک جنرال امریکایی نیز از افزایش حملات ارتش ایالات متحده بالای طالبان در افغانستان خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در باره مذاکرات با طالبان در کاخ سفید گفت: «مذاکرات مرده، آنها مردند، تا آنجا که من نگران هستم ، آنها مرده اند».

  این اظهارات ترامپ در حالی مطرح می‌شود که قرار بود روز شنبه وی با نمایندگان طالبان و رئیس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید به شکل مخفیانه دیدار کند. او اما هشتم سپتامبر دیدار با این گروه و مذاکرات صلح با آنان را لغو کرد.

  از سوی دیگر، کنت مک کنزی جنرال امریکایی روز دوشنبه گفت كه ارتش ایالات متحده عملیات‌های خود را برای مقابله با طالبان افزایش خواهد كرد.

  دونالد ترامپ 8 سپتامبر در صفحه رسمی توییترش نوشت: «یک حمله در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز عالی ما شد و 11 تن دیگر زخمی شدند، من فوری نشست‌ها را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کردم».

  او در ادامه تاکید کرد: «فقط بدتر شد! اگر آن‌ها در این گفتگوهای صلح بسیار مهم به آتش‌بس توافق نکنند، آن‌ها دوازده فرد بی گناه دیگر را نیز خواهند کشت. بنابر این، آن‌ها (طالبان) احتمالاً قدرت مذاکره دربارۀ یک توافق معنی دار را ندارند. چند دهه دیگر آنها حاضر به جنگ هستند؟».

  گروه طالبان پنج شنبه 5 سپتامبر یک موتر بمب گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار داد که در این رویداد 12 نفر به شمول یک سرباز امریکایی کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.

  پس از این اعلام امریکا، یکشنبه 8 سپتامبر ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این تصمیم استقبال کرده و اعلام که خشونت طالبان علیه افغان‌ها مانع پروسه صلح می‌شود.

  صدیق صدیقی سخنگوی ارگ در یک نشست خبری در کابل گفت، مردم افغانستان هیچ‌گاه، صلح مبهم و ناقص را که منجر به ختم جنگ نشود، نخواهند پذیرفت. سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان حضور رهبران طالبان در قطر را «ماه عسل» عنوان کرده و گفت، این پروسه نیز باید ختم شود.

  صدیقی افزود، رهبران طالبان از قطر دستور کشتار افغان‌ها را به جنگجویان خود در افغانستان می‌دهند.

  صدیقی گفت: «روند مذاکرات در قطر و نتیجه آن ناقص بود. ما در دور دوم گفت‌وگوها نیز نگرانی خود را از این پروسه ناقص با امریکا شریک کردیم.»

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش‌ها به هدف رسیدن به صلح متعهد است. اما، مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت‌ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان‌ها، می‌باشد».

  تبلیغات