فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انتقاد عبدالله از برخورد نیروهای امنیتی افغان با طرفداران مسعود

  پولیس کابل دها تن را به اتهام برهم زدن نظم عامه بازداشت کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان سه‌شنبه 10 سپتامبر در مراسم گرامی‌داشت از روز عاشورا در کابل از برخورد نیروهای امنیتی افغان با طرفداران احمد شاه مسعود انتقاد کرد.

  روز دوشنبه 9 سپتامبر 2019 مصادف بود با سالروز ترور احمدشاه مسعود (قهرمان ملی افغانستان)، همه ساله برخی از طرفداران وی در این روز (برخی با سلاح و برخی بدون سلاح)، گشت‌زنی‌هایی در خیابان‌های کابل انجام می‌دهند که باعث انتقاد تند شهروندان افغانستان، کشته شدن و زخمی شدن افراد می‌گردد. روز گذشته نیروهای امنیتی افغان تعدادی از این افراد را بدلیل برهم زدن نظم عامه دستگیر کرد که با انتقاد رییس اجرایی این کشور روبه‌رو شد.

  به گزارش رسانه‌های افغانستان، عبدالله گشت‌وگذار افراد مسلح غیرمسئول و شلیک‌های هوایی را غیرمجاز خواند اما برخورد نیروهای امنیتی برای مهار این افراد را غیر مسلکی عنوان کرد.

  ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که نشان می‌دهد نیروهای ویژه پولیس کابل شماری از این افراد که گشت‌زنی می‌کنند را مورد لت‌وکوب قرار می‌دهند.

  رییس اجرایی افغانستان با انتقاد از این رفتار سربازان گفت: «تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده نشان دهنده رفتار یک نظام دیکتاتورانه و مستبد است، این‌گونه رفتارها به اعتبار نظامیان کشور صدمه می‌زند».

  عبدالله در ادامه گفت: «نظامیان کشور نباید به اهداف سیاسی مورد استفاده قرار گیرند».

  وزارت دفاع ملی افغانستان تایید کرد که یک سرباز گارنیزیون کابل دوشنبه 9 سپتامبر توسط برخی از هواداران خیابانی احمدشاه مسعود کشته شد.

  فرماندهی عمومی گارنیزیون کابل افغانستان شنبه 7 سپتامبر اعلام کرده بود، با در نظرداشت تهدیدات بلند امنیتی و جلوگیری از فعالیت‌های «تروریستی»، نیاز است شهروندان با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

  در این خبرنامه آمده ، نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت مراسم عاشورا و تجلیل از سالروز ترور احمدشاه مسعود متعهد‌اند و باشندگان شهر و ولسوالی های کابل باید در این روزها از انتقال هر نوع سلاح و فیرهای خودسرانه جلوگیری کنند.

  در خبرنامه از شهروندان کابل خواسته شد از وسایل دولتی در کاروان‌های عزاداری هفته‌ شهید و روز عاشورا استفاده نکرده و نیز از پوشیدن یونیفورم نیروهای امنیتی و دفاعی جلوگیری کنند.

  فرماندهی عمومی گارنیزیون کابل تاکید کرد: «در صورت تخطی، قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل و تیم امنیتی کابل با متخلفین برخورد جدی قانونی خواهند نمود».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران