.
.
.

واکنش طالبان به تصمیم دونالد ترامپ؛ امریکا بیشتر ضرر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان بعد از ظهر یکشنبه 8 سپتامبر در مورد تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده مبنی بر لغو مذاکرات صلح واکنش نشان داده و تاکید کردند، امریکا بیشتر ضرر خواهد کرد.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای نوشتند: «اکنون که رییس ‌جمهوری امریکا روند مذاکرات با امارت اسلامی را متوقف اعلام کرده است، زیان آن بیش از هر کسی به خود امریکا می‌رسد؛ اعتبار امریکا را صدمه می‌زند و موقف آن‌ها در قبال صلح را دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی امریکا را بیشتر و نقش امریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌نماید».

در این خبرنامه آمده: «پیش از امضای توافقنامه عکس‌العمل نشان دادن بر یک حمله، بیانگر حوصله‌مندی نیست. در حالی که اندکی پیش‌تر از این حمله، ایالات متحده و همکاران داخلی‌شان در حملات متعددی صدها تن افغان‌ها را به شهادت رساندند و دارایی‌شان را طعمه آتش ساختند».

در ادامه این خبرنامه ذکر شده است: «طالبان در جریان مذاکرات به جهان ثابت کردند که جنگ به ما تحمیل شده و اگر مسیر تفاهم به جای جنگ جایگزین شود، ما در نهایت متعهد می شویم».

طالبان تاکید کردند، فعالیت این گروه در 18 سال گذشته ثابت کرده است که خواست عمده و اصلی این گروه، خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان است و برای رسیدن به این هدف به نبرد شان ادامه خواهند داد.

طالبان گفته اند، قرار بود که نشست بین الافغانی صلح به تاریخ 23 سپتامبر امسال برگزار شود.

لغو مذاکرات صلح امریکا با طالبان

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا بامداد یکشنبه 8 سپتامبر دیدار با رهبران طالبان و رییس جمهوری افغانستان در کمپ «دیوید» را لغو و مذاکرات صلح واشنگتن با نمایندگان طالبان را متوقف کرد.

ترامپ در صفحه رسمی توییترش نوشت، قرار بود امروز یکشنبه با رهبران طالبان و محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید دیدار کند، اما این تصمیم لغو شد.

دونالد ترامپ در ادامه نوشت: «یک حمله در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز عالی عالی ما شد و 11 تن دیگر زخمی شدند، من فوری نشست‌ها را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کردم».

وی تاکید کرده است: «فقط بدتر شد! اگر آن‌ها در این گفتگوهای صلح بسیار مهم به آتش‌بس توافق نکنند، آن‌ها دوازده فرد بی گناه دیگر را نیز خواهند کشت. بنابر این، آن‌ها (طالبان) احتمالاً قدرت مذاکره دربارۀ یک توافق معنی دار را ندارند. چند دهه دیگر آنها حاضر به جنگ هستند؟».

گروه طالبان پنج شنبه 5 سپتامبر یک موتر بمب گذاری شده را در ساحه «شش درک» شهر کابل انفجار داد که وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد که در این رویداد 12 نفر کشته و 42 نفر دیگر زخمی شدند.

مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو مستقر در افغانستان نیز تایید کرد که در این حمله یک سرباز امریکایی و یک سرباز رومانیایی کشته شدند.

گروه طالبان رسماً مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و اعلام کرد، هدف این حمله نیروهای خارجی بود.