.
.
.

سخنگوی ارگ: رهبران طالبان از قطر دستور کشتار افغان‌ها را می‌دهند

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان: خشونت طالبان علیه افغان‌ها مانع روند صلح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اعلام امریکا مبنی بر لغو گفت‌وگوهای صلح با طالبان، امروز یکشنبه 8 سپتامبر ارگ ریاست جمهوری افغانستان از این تصمیم امریکا استقبال کرده و اعلام که خشونت طالبان علیه افغان‌ها مانع پروسه صلح می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ در یک نشست خبری در کابل گفت، مردم افغانستان هیچ‌گاه، صلح مبهم و ناقص را که منجر به ختم جنگ نشود، نخواهند پذیرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری افق، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان حضور رهبران طالبان در قطر را «ماه عسل» عنوان کرده و گفت، این پروسه نیز باید ختم شود.

صدیقی افزود، رهبران طالبان از قطر دستور کشتار افغان‌ها را به جنگجویان خود در افغانستان می‌دهند.

صدیقی گفت: «روند مذاکرات در قطر و نتیجه آن ناقص بود. ما در دور دوم گفت‌وگوها نیز نگرانی خود را از این پروسه ناقص با امریکا شریک کردیم.»

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «مردم و دولت افغانستان خواستار صلح پایدار و با عزت بوده و به تمام تلاش‌ها به هدف رسیدن به صلح متعهد است. اما، مانع اصلی در پروسه جاری صلح، ادامه خشونت‌ها و جنگ جاری طالبان علیه افغان‌ها، می‌باشد».

در ادامه این اعلامیه آمده است: «ما همواره تاکید کرده‌ایم که صلح واقعی زمانی تامین شده می‌تواند که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف سازند، آتش‌بس را بپذیرند و به گفت‌گوهای رو در رو، با دولت افغانستان حاضر گردند».

ارگ نوشته است که دولت افغانستان متعهد است، در آینده با ایالات متحده امریکا و متحدین دیگر برای تامین صلح دائمی و با عزت، مشترکاً کار کند.

همچنان دولت افغانستان بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در 28 سپتامبر قرار است برگزار شود تاکید کرده و گفت، از این طریق یک حکومت قوی، قانونی و مشروع ایجاد خواهد شد تا بتواند پروسه صلح را با دقت و تدبیر کامل به پیش ببرد.