.
.
.

هشدار سفیران پیشین امریکا برای کابل نسبت به وقوع جنگ داخلی در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

9 تن از سفیران پیشین امریکا برای کابل، چهارشنبه 4 سپتامبر 2019 با نشر اعلامیه‌ای نسبت به احتمال وقوع جنگ داخلی در افغانستان هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، 9 سفیر پیشین امریکا در افغانستان دریک اعلامیۀ مشترک، ازپیامدهای ناگوار هرگونه اقدامات شتاب‌زده در زمینۀ توافقات صلح با طالبان، هشدار دادند.

در متن این اعلامیه آمده است: «هنوز واضح نیست که صلح امکان‌پذیر باشد. طالبان به شکل واضح شرایط خود را برای رسیدن به یک توافق صلح با سایر افغان‌ها اعلام نکرده و این گروه سابقه‌ای برای همکاری با سایر گروه‌های سیاسی ندارند».

این دیپلمات‌های امریکایی تاکید کردند که آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، باید مشروط به پایان جنگ باشد، در غیر آن، تضمینی اینکه طالبان در صورت کاهش حمایت امریکا از حکومت افغانستان از جنگ دست بکشند، وجود ندارد.

براساس این گزارش، این اعلامیه که از سوی این 9 دیپلومات پیشین امضا شده، از سوی شورای اتلانتیک پخش شد.

در ادامه این اعلامیه آمده‌ است: «هنوز روشن نیست که صلح با طالبان امکان‌پذیر باشد. طالبان به گونۀ روشن شرایط خودشان را برای رسیدن به یک توافق صلح با دیگر افغانان اعلام نکرده‌اند و نه هم این گروه پیشینۀ همکاری با گروه‌های سیاسی دیگر را دارد».

اعلامیه می‌افزاید: «اگر ما حمایت خود را از حکومت افغانستان کاهش بدهیم و مذاکرات میان افغانان با شکست روبه‌رو شوند، پیامد آن می‌تواند بازگشت افغانستان به یک جنگ داخلی کامل باشد. اگر دولت افغانستان ناتوان و متزلزل شود، آن‌هایی که از زنده‌گی زیر حاکمیت طالبان خاطرات بدی دارند، به جنگ متوسل خواهند شد».

این اعلامیه دیپلمات‌های امریکایی در حالی منتشر شد که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شامگاه دوشنبه 2 سپتامبر تایید کرد، توافقنامه صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا نهایی شده و منتظر امضا دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده است.

خلیلزاد در مصاحبه ویژه با طلوع نیوز گفت، اگر شرایط مطابق توافقنامه پیش برود، امریکا پنج پایگاه نظامی خود را در افغانستان در 135 روز در چند مرحله ترک خواهد کرد.

خلیلزاد اضافه کرد، براساس توافقنامه صلح با طالبان، ازمیان چهارده هزار سرباز امریکایی در افغانستان پنج هزار آن درمرحله نخست ازپنج پایگاه در این کشور بیرون خواهند شد و طالبان خشونت‌ها را درگام نخست در ولایت‌های کابل وپروان کاهش خواهند داد.

او گفت، برگشت امارت اسلامی با زور خط سرخ است و برگشت امارت اسلامی با زور پذیرفتنی نیست؛ «اگر کوشش شود که نظریات یک طرف به زور بر دیگران قبولانده شود، نتیجه اش جنگ خواهد بود».

از سوی دیگر، ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای نوشت: «قرار است حکومت افغانستان پس از مشوره و مطالعه همه جانبۀ سند متذکره و با درنظرداشت منافع ملی و خواست مردم افغانستان، نظریات خویش را با داکتر زلمی خلیلزاد شریک نماید».

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان نیز دوشنبه 2 سپتامبر در نشست خبری در کابل گفت، حکومت هرگز اجازه نمی‌دهد که روند ناقص صلح، منافع این کشور را تهدید کند.