.
.
.

10 کمیشنر سابق کمیسیون انتخابات افغانستان به زندان منتقل شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری افغانستان سه‌شنبه 3 سپتامبر 2019، حکم پنج سال زندان برای 10 تن از کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور، آنان به زندان منتقل شدند.

به گزارش منابع خبری افغانستان، این دادگاه گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتتخابات، وسیمه بادغیسی، معاذالله دولتی، رفیع‌الله بیدار، عبدالقادر قریشی، حفیظ‌الله هاشمی و ملیحه حسن کمیشنران پیشین این کمیسیون، عبدالعزیز آریایی، رییس پیشین کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، حمیرا حقمل و عبدالبصیر فایز کمیشنران پیشین کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را در رابطه به اتهام «تغییر فورم‌های ثبت نتایج ولایت کنر» هرکدام به پنج سال حبس تنفیذی محکوم کرد.

اما احمدشاه زمان‌زی، رییس پیشین دارالانشا و سید ابراهیم سادات، رییس پیشین تکنالوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از سوی دادگاه در ارتباط به این پرونده بی‌گناه شناخته شدند.

از سویی هم تمامی 10 کمیشنر که به حبس تنفیذی محکوم شدند، ادعاهای مطرح شده علیه‌شان را نپذیرفته و در جلسه‌ی دادگاه از خود دفاع کردند. به گفته آنان، تمامی اجراآت‌شان در رابطه به قضیه ولایت کنر، قانونی بوده و براساس طرزالعمل‌های انتخاباتی صورت گرفته است.

این کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان پس از کم‌کاری و فساد در انتخابات از طرف رییس‌جمهوری این کشور برکنار و از سوی دادستانی کل، ممنوع‌الخروج شده بودند، اکنون این 10 تن از سوی دادگاه ابتدایی کابل به 5 سال حبس محکوم شده و به زندان منتقل گردیدند.