.
.
.

نامزد انتخابات افغانستان: رهبران مذهبی ایران صدای نسل جوان‌شان را بشنوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرامرز تمنا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تازگی در یک برنامه‌ای به اسم «کاکتوس» در یکی از تلویزیون‌های این کشور گفت، رهبران ایران باید صدای نسل نو را بشنوند.

مجری در ادامه این برنامه تصاویر برخی از چهره‌های مشهور را نشان داده و نظر مهمان برنامه را در مورد آنها سوال کرد. در میان این تصاویر، عکس آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز نشان داده شد.

فرامرز تمنا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد عکس خامنه‌ای گفت: «من فکر می‌کنم که در ایران وقت شنیدن رسیده، شنیدن صدای نسل نو و امیدوارم هستم که رهبران ایران به ویژه رهبران مذهبی همین صدای نسل نو و صدای تمایل به تغییر را بشنوند».

در ادامه این برنامه مجری سوال کرد که امریکا در افغانستان نفوذ بیشتر دارد و غیرقابل قبول است که فردی رییس جمهوری افغانستان شود که تحصیلات عالی در ایران دارد؟

فرامرز در پاسخ گفت: «من دو دکترا دارم یکی از ایران است و دیگری از هند. علم مرز نمی شناسد من یقین دارم که آنچه آموختم در ایران و هند به من کمک می‌کند تا مشکلات درون جامعه را هم بهتر بشناسم و هم بهتر حل کنم».

مجری در ادامه سوال کرد، آیا بخاطر داشتن مدرک تحصیلی از ایران باعث شده که وظیفه خود را در گذشته در حکومت افغانستان از دست داشته باشید؟

فرامرز تمنا پاسخ داد: «بلی در سال 89 وقتی درس من تمام شد هم در سازمان ایکو کار می‌کردم هم دکترا می‌خواندم در تهران. وقتی برگشتم، در زمان آقای اسپنتا در وزارت خارجه من انفکاک مؤقت گرفته بودم برای تحصیل. وضاحتاً وزیر امور خارجه نوشته بود که ایشان بعد از دوره دکترا مجدداً به وزارت خارجه شامل شوند، فعلاً انفکاک مؤقت صادر شود. قانونی است وقتی تحصیل شما تمام شود بیایی و بر میگردی. من یادم است که حدود 8- 9 ماه فقط به خاطریکه من در ایران تحصیل کرده بودم من دوباره به وزارت خارجه راه ندادند در آن زمال داکتر صاحب زلمی رسول وزیر خارجه بود. نه شخص ایشان ولی بدنه وزارت خارجه بسیار برایم مشکل بود. بعداً در زمان خود داکتر صاحب زلمی رسول من استاد انستیتوت دیپلماسی شدم، باز معاون سخنگوی وزارت خارجه شدم و باز رییس مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت خارجه شدم ولی مدرک ایران برایم مشکل ایجاد کرد».

قابل ذکر است که مدرک تحصیلی و کشورهای که نامزدان ریاست جمهوری افغانستان در آن زندگی کردند، همواره مورد بحث رسانه‌ها و شهروندان این کشور بوده است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ 28 سپتامبر برگزار شود. فرامرز تمنا یکی از نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان است.