فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • محمد اشرف غنی: در روز استقلال ما سوگواریم

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان بامداد دوشنبه 19 اوت در سخنرانی‌اش در کابل گفت، در صدمین سالروز استقلال کشورش سوگوار است و داعش را ریشه کن و حامیان داعش را به غم می‌نشاند.

  غنی در سنخرانی‌اش به مناسبت سالروز استقلال افغانستان گفت: «من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشسته ایم، با جدیت تعهد می کنم که داعش و تروریستان را ریشه کن می نمائیم و حامیان آنان را همین گونه، به گلیم غم می نشانیم».

  امروز دوشنبه 19 اوت 2019 مصادف با صدمین سالروز استقلال افغانستان است. محمد اشرف غنی بامداد امروز دوشنبه برای گرامی داشت از این روز، پای منار استقلال در محوطه وزارت دفاع ملی افغانستان اکلیل گل گذاشت.

  اما حمله خونین انتحاری شامگاه شنبه 17 اوت بر مراسم عروسی در شهر کابل به برگزاری جشن صدمین سالروز استقلال افغانستان سایه سنگین گذاشت.

  به گفته مقام های امنیتی افغانستان، در این حمله مرگبار انتحاری بر مراسم عروسی در کابل 63 نفر کشته و 182 نفر دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. پس از آن رییس جمهوری این کشور دستور داد تا مراسم جشن استقلال به تعویق انداخته شود.

  امسال صدمین سالروز استقلال افغانستان است. شاه امان الله خان پادشاه سابق این کشور 100 سال پیش یعنی در سال 1919 میلادی استقلال کشورش را از بریتانیا گرفت.

  براساس منابع اطلاعاتی، امان‌الله خان یکی از شاهان مشروطه‌خواه و آزادی طلب افغانستان بود، وی از آغاز سلطنت موضوع استرداد استقلال این کشور را در صدر برنامه‌های کاری‌اش قرار داد.

  افغان‌ها سه بار جنگ‌های شدیدی را با بریتانیا انجام دادند، اولین جنگ افغان-بریتانیا در بین سال‌های 1839- 1842 بود، جنگ دوم در بین سال‌های 1878- 1880 میلادی رخ داد که هر دو جنگ به نفع افغان‌ها تمام شد.

  سرانجام جنگ سوم افغان-بریتانیا هم در ششم ماه مه سال 1919 میلادی آغاز و در ماه اگست این سال پایان یافت که این جنگ منتج به استرداد استقلال افغانستان شد.

  معاهده استرداد استقلال افغانستان بتاریخ 19 اوت 1919 میلادی با بریتاینا امضا شد و شاه امان الله خان این روز را روز استقلال این کشور و رخصتی عمومی اعلام کرد.

  پس از اعلام آزادی، شاه امان الله خان در سخنرانی‌اش تاکید کرد: «به هیچ نیروی خارجی به اندازه یک سر مو اجازه داده نخواهد شد که در امور داخلی و خارجی افغانستان مداخله کند و اگر کسی به چنین امری اقدام نماید گردنش را با این شمشیر خواهم زد».

  شاه امان الله خان پس از این صحبت خود به طرف نماینده بریتاینا نگاه کرد و سوال نمود: «آیا چیزی را که گفتم، فهمیدی؟» نماینده بریتاینا گفت: «بله فهمیدم».

  اما این کشور با آنکه استقلال خود را گرفته، یکی از ناامن‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود، حتی امروز مصادف با جشن استقلال این کشور بیش از پنج حمله انفجاری در ننگرهار در غرب افغانستان رخ داد که در آن بیش از 16 تن زخمی شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران