.
.
.

هزینه 20میلیون افغانی برای ساخت چهار ترانه به مناسبت روز استقلال افغانستان

برخی از شهروندان افغانستان از این کار حمایت و برخی دیگر انتقاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حکومت افغانستان برای تهیه چهار ترانه به مناسبت روز استقلال حدود 20 میلیون افغانی هزینه کرده است که این امر باعث انتقاد برخی از شهروندان این کشور شده است.

به گزارش رادیو «سلام وطندار»، حکومت افغانستان برای تجلیل از روز استقلال برنامه‌های باشکوه و پُرهزینه‌یی را روی دست گرفته و برای ساخت چهار ترانۀ معارف بیشتر از 800 دختر و پسر را از 34 ولایت این کشور، از تبار و قوم‌های مختلف به کابل دعوت کرده و از این میان 100 تن را برای تهیۀ این ترانه‌ها برگزیده شدند.

حضرت وهریز، نویسنده و عضو گروه ادبیات کودک گهواره می‌گوید، خبر تهیۀ چهار ترانۀ معارف با هزینۀ 20 میلیون افغانی او را یاد پرسشی که از گرسنه‌یی کرده بودند، انداخت. وی می‌گوید: «روزی از گرسنه پرسیدند که دو جمع دو چند می‌شود؟ گرسنه بدون تعلل پاسخ می‌دهد که چهار نان».

به گفتۀ این نویسنده، پس از شنیدن این خبر در ذهن او این که 20 میلیون افغانی معادل 500 هزار جلد کتاب برای کودکان می‌شود، تداعی شده است.

بنفشه بهار، شاعر و نویسندۀ دیگر نیز چگونه‌گی مصرف این مقدار پول هنگفت را برای ساخت چند ترانه، ظلمی در حق معارف، آموزگاران، بازنشسته‌ها، یتیمان و بازمانده‌گان سربازان سربه‌کف نیروهای امنیتی دانسته و می‌گوید، وزارت معارف بابت این کارش باید پاسخ‌گو باشد.

اما نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف افغانستان در پاسخ به این نقد و انتقادها در صفحۀ فیس‌بوکش نوشت، دانش‌آموزان تنها به مکتب، کتاب، قلم و قرطاسیه نیاز ندارند، بل باید استعدادشناسی شوند. او در بخشی از این نوشته یاد کرده که قرار نیست همه فارغان مکاتب دکتر و یا هم مهندس آیندۀ این کشور باشند.

به گفتۀ نزهت، دیگر کشورها برای ایجاد تنوع در سیستم آموزشی، رشد استعدادها و افزایش معلومات دانش‌آموزان، آنان را با مصارف هنگفتی به سفر می‌فرستند، اما دانش‌آموزان افغانستان به علت نبود امکانات مالی از این امر مهم باز می‌مانند.

سخنگوی وزارت معارف افغانستان می‌گوید، در مدتی که این شمار از دانش‌آموزان در کابل بودند، با فرهنگ، عنعنات و رسم و رواج‌های مختلف از 34 ولایت آشنا شدند و این برنامه به مثابه یک سیر عملی نیز تلقی می‌شود.