.
.
.

گفت‌وگوی ترامپ با مقام‌های ارشد امنیتی خود در مورد صلح افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا شامگاه جمعه 16 اوت با مقام‌های ارشد امنیتی خود در مورد ختم جنگ افغانستان و توافقنامه صلح با طالبان گفت‌وگو کرد.

ترامپ پس از این دیدار در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ما و خیلی‌ها در آنسوی جبهۀ جنگ 19 ساله‌ افغانستان، به دنبال دست‌یابی به یک توافق هستیم- اگر ممکن بود».

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه امریکا با نشر خبرنامه‌ای نوشت، مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، مارک اسپر، وزیر دفاع، جان بولتون، مشاور امنیت ملی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای صلح افغانستان، جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش و جینا هسپل، رییس سازمان استخباراتی امریکا (سیا) در این دیدار حضور داشتند.

در این خبرنامه آمده است، امریکا در ادامه‌‎ همکاری نزدیک با دولت افغانستان، همچنان متعهد به دست‌یابی به یک توافق جامع صلح در این کشور است.

امریکا تاکید کرد که توافق جامع صلح باید منجر به آتش‌بس و کاهش خشونت شود و خاک افغانستان علیه واشنگتن و هم پیمانانش تهدید نباشد.

از سوی دیگر، در پی خبرهای مبنی بر رسیدن آمریکا به یک توافق صلح با طالبان، لیندسی گراهام، یک سناتور برجستۀ امریکایی به دونالد ترامپ هشدار داد که اعتماد به طالبان اشتباه بزرگتر از امضای توافق‌نامه هسته‌ای با ایران است.

لیندسی گراهام در صفحه رسمی توییترش نوشته است: «ترامپ، باید از اشتباهات باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا بیاموزد توافق بد می‌تواند تروریسم را در تمام جهان گسترش دهد».

او در توییترش نوشت: «اعتماد به این‌که به‌جای نیروی ضد تروریزم، طالبان بخواهد حضور القاعده و داعش و دیگر گروه‌های رادیکال اسلام‌گرا را کنترل کند اشتباهی بزرگ‌تر از توافق هسته‌ای اوباما با ایران است».

گراهام در ادامه نوشته است، هرگونه توافق با طالبان که مبارزه امریکا در برابر «تروریسم» را نادیده بگیرد، آن یک توافق صلح نیست؛ بلکه این، راه را برای حمله بر امریکا و منافع این کشور در سراسر جهان هموار می‌سازد.